İngiltere Merkez Bankası, CBDC Araştırması İçin MIT ile Ortak Çalışacak

Enes Cebe
i̇ngiltere merkez bankası, cbdc araştırması i̇çin mit ile ortak çalışacak
Bitlo

İngiltere Merkez Bankası, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) hakkında detaylı bir çalışma yapmak için Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) ile ortaklık kurdu. 

İngiltere Merkez Bankası, CBDC projesini gerçekleştirmek için dünyanın önde gelen üniversitelerinden MIT ile işbirliği yaptı. Hafta başında banka, söz konusu üniversite ile CBDC üzerinde çalışacağını duyurmuştu. 

Anlaşma dahilinde MIT’nin Dijital Para Birimi Girişimi birimi (DCI), dijital pound’un artılarını ve eksilerini belirlemek için on iki ay sürecek bir araştırma yapacak. 

Değerlendirme Çalışması

Anlaşmaya göre ekip teknik zorlukları, fırsatları ve riskleri değerlendirecek. Açıklamada, ülkenin CBDC başlatma çalışmalarına girişmediği, sadece öncü bir araştırma, piyasa değerlendirmesi ve teknik bilgi amacıyla bu projeye giriştiği belirtildi:

Bu çalışma, değerlendirme amaçlı teknoloji araştırmalarına odaklanmıştır ve operasyonel bir CBDC geliştirmeyi amaçlamamaktadır. Büyük bir ulusal altyapı projesi olacak olan CBDC’nin Birleşik Krallık’ta tanıtılıp tanıtılmayacağı hususunda herhangi bir karar verilmedi.

Bu ortaklık ile banka, Kanada Merkez Bankası ve Boston Fed’den sonra üniversite ile bu konuda çalışan üçüncü kurum oldu. 

İlgili İçerik: Boston Fed ve MIT’nin Ortak CBDC Girişimi Duyuruldu

İlgili İçerik: Kanada Merkez Bankası, CBDC Projesinde MIT ile Çalışacak

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
rusya başbakanı mihail mişustin: kripto paralar ekonomiye entegre edilsin

Rusya Başbakanı Mihail Mişustin: Kripto Paralar Ekonomiye Entegre Edilsin

Sonraki Haber
sec nedir? görevleri nelerdir? sec nedir

Sec Nedir? Görevleri Nelerdir?

İlgili Haberler