IMF ve Dünya Bankası Blok Zincir (Blockchain) Teknolojisi Keşiflerinde Yarı-Kripto Para (Cryptocurrency) Birimini Başlattı

crypto-IMF-ve-Dunya-Bankasi-Blok-Zincir-Blockchain-Teknolojisi-Kesiflerinde-Yari-Kripto-Para-Cryptocurrency-Birimini-Baslatti

Financial Times (FT) 12 Nisan tarihli raporuna göre, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası ortaklaşa özel bir blok zinciri (blockchain) ve yarı kripto para (cryptocurrency) başlattı.

Gazeteye göre, “Learning Coin (Öğrenme Parası)” olarak adlandırılan varlığa yalnızca IMF ve Dünya Bankası’ndan erişilebilecek. Madeni paranın değeri yoktur ve bu nedenle gerçek bir kripto para (cryptocurrency) birimi değildir.

FT’nin öğrendiği gibi, kripto varlıklarının altında yatan teknolojileri daha iyi anlamak için “Learning Coin (Öğrenme Parası)” başlatıldı. Uygulaması blogların, araştırmaların, videoların ve sunumların saklandığı bir merkez olarak hizmet verecek.

Test sırasında, Dünya Bankası ve IMF personeli belirli eğitim aşamalarına ulaşmak için para kazanacaklar. Kurumlar bazı ödüller için kazandıkları varlıkları kullanmalarına izin verecek ve bu sayede kripto paraların (cryptocurrency) gerçek hayatta nasıl kullanılabileceğini öğrenecekler.

IMF’ye göre, dünyadaki bankaların ve düzenleyicilerin hızla gelişen kripto teknolojilerini yakalamaları gerekiyor. FT, IMF’yi şu sözlerle ifade eder:

“Kripto varlıklarının ve dağıtılmış muhasebe teknolojisinin gelişimi, onu çevreleyen bilgi miktarı (hem tarafsız hem de kazanılmış) olduğu gibi hızla değişiyor. Bu, merkez bankalarını, düzenleyicileri ve finansal kurumları, yasa koyucular, politika yapıcılar, ekonomistler ve teknoloji arasındaki artan bilgi farkını tanımaya zorluyor” dedi.

Ayrıca, testten sonra, Dünya Bankası ve IMF’nin akıllı sözleşmeleri (smart contract) başlatmak, kara para aklama ile mücadele etmek ve genel şeffaflık seviyesini arttırmak için blok zincir (blockchain) kullanabileceği bildiriliyor.

Nisan ayının başlarında, IMF Genel Müdürü Christine Lagarde, blok zinciri (blockchain) yenilikçilerinin geleneksel finansal dünyayı sarstığını ve görevdeki oyuncular üzerinde net bir etkisi olduğunu söyledi. Ayrıca, blok zinciri (blockchain) tabanlı teknolojilerin ve varlıkların potansiyelinin, olumlu etkisini tanıyan düzenleyiciler ve merkez bankaları tarafından benimsendiğini belirtti.

Bu arada, bir Dünya Bankası yetkilisi daha şüpheci bir bakış açısını dile getirdi. Bankanın Küresel Arazi ve Mekansal Birimde bir Arazi İdaresi Uzmanı olan Aanchal Anand’a göre, blok zincir (blockchain) konusunda gerçekçi olmayan beklentilere neden olan çok fazla aldatıcı olduğunu belirtti.

Bir Cevap Yazın