Hindistan: Polis 14 Milyon Dolarlık Kripto Dolandırıcılığı İddiasında Şüphelileri Tutukladı

blockchain-Hindistan-Polis-14-Milyon-Dolarlik-Kripto-para-Dolandiriciligi-İddiasinda-suphelileri-Tutukladi-cryptocurrency-ethereum-eth

Hindistan yerel yayın organı The Times of India, 17 Şubat’ta çıkan haberlerde, Hindistan’ın Mumbai kentindeki kanun uygulayıcılarının kripto para (cryptocurrency) birimi dolandırıcılığına karıştığı iddia edilen ve 1 milyar rupi (yaklaşık 17 milyon dolar) dolandıran grubu ifşa etti.

Davanın ülkedeki çeşitli hesapların dondurulmasına ve dört kişinin tutuklanmasına yol açtı – Sanjay Sontakke, Rajnikant Kumavat, Alpesh Barodia ve Kirankumar Panchsara. Hindistan Times’a göre, polisin iddia edilen aldatmacada kilit rol oynadığı bildirilen beşinci şüpheli Ashok Goyal’ı aradığı bildiriliyor.

Dört tutuklamaya yol açan şikayet, şüphelinin kendisini 10.2 milyon rupi (yaklaşık 145.000 $) dolandırdığı iddiasıyla Surat şehrinde, Umeshchand Jain tarafından yapıldı.

Polis müfettişi Sunil Jadhav’ın açıklaması şu şekilde oldu:

“Sanık Mumbai, Surat ve Gujarat’ın diğer bölgelerinde toplantılar düzenledi ve iki ay içinde iki katına çıkarmaya söz vererek insanlara zor kazanılmış paralarını yatırmalarını sağladı. Başlangıçta, çete daha fazla insanı cezbetmek için birkaç yatırımcıya geri ödeme yaptı ve sonra temerrüde düştü. Amaçları hile yapmaktı. ”

Rapora göre, grup bir yıl önce “Cashcoin” adlı bir kripto para (cryptocurrency) birimi başlattı ve yatırımcılara satış yaparak yatırımlarını ikiye katlama sözü verdi.

Yerel kolluk kuvvetlerinin şehir suç şubesi tarafından kaydedilen suçların aldatma, güven ihlali ve cezai komplo olduğu bildiriliyor.

Sanık avukatları, masum olduklarını ve yanlış bir şekilde tutuklandıklarını iddia ediyorlar.

Geçen ay, Hint polisi ayrıca 5 milyar rupi (yaklaşık 71.6 milyon $) içeren bir kripto para (cryptocurrency) dolandırıcılığı yapmakla suçlanan bir grubun ortağını tutukladı.

Kripto analitiği şirketi Chainalysis tarafından Ocak ayında yayınlanan bir rapor, dolandırıcılık yoluyla çalınan Ethereum’un (ETH) değerinin, 2017’ye kıyasla 2018’de iki katına çıkarak 36 milyon 2018 dolara ulaştığını ortaya koydu.

Bir Cevap Yazın