Güney Kore Hükümeti E-Oylama Sistemi için Blok Zincir (Blockchain) Kullanımını Test Edecek

KoreaBlockchain-Guney-Kore-Hukumeti-E-Oylama-Sistemi-icin-Blok-Zincir-Blockchain-Kullanimini-Test-Edecek

Güney Kore hükümeti elektronik oylama sistemi için blok zincir (blockchain) teknolojisini kullanmayı düşünüyor.

Bilim, Bilgi ve İletişim Bakanlığı ile Ulusal Seçim Komisyonu (NEC), online oylama sistemi içerisinde blok zincir (blockchain) teknolojisinin uygulanmasını ortaklaşa test etmeyi planlamaktadır. Deneme süresi önümüzdeki ay için planlandı ve Seul Ulusal Üniversitesi‘nin Blockchain Society ile birlikte Kore İnternet ve Güvenlik Ajansı (KISA) tarafından yürütülecek.

Makale, blok zincir (blockchain) tekniğinin “seçmen kimlik doğrulaması ve sonuç tasarrufu” nda uygulanacağını belirtiyor:

“Oylama, mobil ve kişisel bilgisayarlarla yapılacaktır. Veriler dağıtılmış bir ağa kaydedilecek ve tüm seçmenler oylama sonuçlarını ilerledikçe görebilecekler. ”

Denemenin ardından NEC, oylama sistemlerini yükseltmek için yapay zeka (AI), büyük veri ve Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojisinin ekleneceğine dikkat çekerek, sistemin çevrimiçi oylama için kullanımı hakkında bir karar verecek.

ABD’nin Batı Virginia eyaleti ara seçimlerinde benzer bir blok zincir (blockchain) tabanlı mobil oylama sisteminin kullanılması planlanıyordu. Kasım ayında yapılan seçimlerin ardından, devlet bakanlığı, ülke dışından gelen 144 askeri personelin blok zincir (blockchain) tabanlı bir platformda oy pusulalarını başarılı bir şekilde kullanabildiler.

Bu yıl, dünya çapında birçok ülke, Ukrayna, Katalonya ve Japon Tsukuba şehri gibi blok zincir tabanlı sistemlerin değerlendirilmesini açıkladı. Geçtiğimiz Haziran ayında, “Crypto Vadisi” olarak bilinen İsviçre’nin Zug kenti bir blok zincir (blockchain) destekli belediye oyu verdi.

Bir Cevap Yazın