Ethereum’dan Buterin: Blok Zincir (Blockchain) Teknolojisinin Yanlış Uygulanması ‘Zaman İsrafı’

vitalik buterin ethereum eth blok zincir blockchain

Ethereum kurucularından Vitalik Buterin, bazı endüstrilerde blok zincirleme teknolojisinin yanlış uygulanmasının, 26 Kasım’da yapılan bir röportajda “zaman israfına” yol açtığını söyledi.

Devcon4 Blok Zincir (blockchain) konferansında konuşan Ethereum ortak kurucusu, blok zincir (blockchain) teknolojisini kullanarak daha yüksek standartlar oluşturmaya çalışan birçok şirket olmasına rağmen, teknolojinin her sektörde geçerli olduğunu düşünmüyor:

“Bazen pazarlama hype içindir. Bazen sadece blokajlar konusunda gerçekten heyecanlı olan ve kişisel olarak heyecanlandıkları şeyi ve işlerini birbirleriyle daha fazla hizalamalarını isteyenler, ki bu yapmak isteyen tamamen meşru ve insani bir şey. ”

Buterin, blok zincir (blockchain) teknolojisinin en uygun olduğu endüstriler olarak kripto para ve sınır ötesi ödemeleri belirledi. “Diğer tüm fikirler – ürünlerden mi yoksa kendi kendini yöneten kimliklerden bahsediyor olsak da – açıkça görmemiz için daha fazla zamana ihtiyaç duyan bir şeydir.” dedi.

“Onlar [blokajlar] kesinlikle gerçek dünyada, yüzde 100 garanti sağlamıyorlar,” dedi. Buterin ayrıca kurumsal blok projelerinin IBM gibi teknoloji devlerinden tescilli doğasını da eleştirdi:

“Bunu derinden anlamıyorum, ama bence atladıkları detay, “Hey, biz tüm IP’ye sahibiz ve bu temelde bizim platformumuz ve bunu yapıyoruz. ” Ve benzerleri gibi… Tamamen konu bu değil… ”

Buterin ayrıca, IBM’in gıda takibi için blok zincirine de atıfta bulunarak, ürünün menşei hakkında onay vermek üzere tasarlandığını ve projenin potansiyel değerinin şirketin icra etme kabiliyetinden emin olmadığını belirtti.

Finansal olmayan uygulamalara gelince, Buterin, Singapur’da uygulanan üniversite derecelerinin doğrulanması fikrinden hoşlandığını söyledi. Teknoloji, kurumların bir blok zincirde eğitim sertifikalarını dijital olarak yayınlamalarına olanak sağlamaktadır.

Kasım ayının başlarında Malezya Eğitim Bakanlığı blok zincirleme teknolojisini kullanarak dolandırıcılıkla mücadele etmek için bir Üniversite Konsorsiyumunun kurulduğunu duyurdu. Sistem, üniversite tarafından yayınlanan derecelerin gerçekliğini ortaya koymak ve doğrulamak için tasarlanırken, konsorsiyumun kendisi de “beceri eğitimini” yaygınlaştırmayı ve aynı zamanda öğrencileri ve akademisyenleri teknolojiyi geliştirmeyi ve benimsemeyi amaçlamaktadır.

Bir Cevap Yazın