Eski SEC Yöneticisine Göre Ripple Davayı Kazanabilir

Gülcan Uyanıker
eski sec yöneticisine göre ripple davayı kazanabilir
Bitlo

SEC ile Ripple arasındaki davada bir yıldan fazla bir süre geçmesine rağmen SEC’in hala net bir ilerleme kaydetmediği ve Ripple’ın her geçen gün çok yol kat ettiği gerçeği birçok uzman tarafından övgüyle karşılanmaya devam ediyor. Ayrıca SEC’in eski direktörü Joseph Hall, Ripple’ın davayı kazanma şansı olduğunu söylüyor.

SEC Uyarmalıydı

SEC’in eski genel politika direktörü Joseph Hall, katıldığı bir podcast’te eski ajansını eleştirdi. SEC’in neyi kanıtlamak istediğini tam olarak anlamadığını belirten Hall, konuyla ilgili konuşurken şunları söyledi:

SEC’in bu davayla neyi kanıtlamak istediğini anlamadım. Ripple yıllardır bu operasyonları sürdürüyor ve siz son anda böyle bir dava ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Bir düzenleyici kurum, kişi veya kurumlar hakkında soruşturma başlatırsa, bunları önceden bilgilendirmelidir. Ripple şimdiye kadar çok iyi savunma yaptı. Açıkçası, dava SEC’in istediği gibi bitmeyebilir. Ripple kazanabilir. Şimdi durum öyle bir hale geldi ki hakim, ‘Madem XRP ile ilgili her şeyin bu kadar farkındaysanız 2012’den beri neden sessizsiniz? Neden şimdi dava açtın?’ diye sorabilir.

Bilindiği üzere Ripple şirketi, davanın başlangıcından bu yana SEC’in kendilerini hiç uyarmadığını belirterek, bu nedenle yanlış bir şey yapmadıkları hissini yaratıyor. SEC tarafı ise böyle bir açıklama yapmak zorunda olmadığı konusunda ısrar ediyor.

Davadaki bir diğer önemli konu da eski SEC başkanı William Hinman’ın mahkemeye tanık olarak çağrılması talebinin, YSK’nın tüm itirazlarına rağmen hakim tarafından kabul edilmesiydi. Hinman, tanık ifadesinde Ripple aleyhinde konuşmuş olsa da, yargıç nihayet 2018 yılında Ethereum’un bir menkul kıymet olmadığı yönündeki yorumlarının da bağlayıcı olduğuna karar verdi.

Ripple Avantaj Kazandı

Hakim, Hinman’ın konuşmasının kişisel bir görüş olduğunu belirtse de, SEC son savunmasında aksini belirterek yetkilileri şaşkına çevirdi. SEC daha önce Hinman’ın kişisel görüşünün kurumu bağlamadığını savunurken, son zamanlarda konuşmanın Hinman’ın başkanlığını yaptığı birimi bağlayabileceğini belirtti. Uzmanlar, bu 180 derecelik U dönüşünün de Ripple lehine bir gelişme olduğunu belirtiyor.

Son olarak hakimin mühürlü dosyaları açma kararı, Ripple’ın geçtiğimiz yıllarda XRP konusunda bazı uzman avukatlardan nasıl bir danışmanlık aldığına dair pek çok bilinmeyeni de ortaya çıkaracak.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
meksikalı senatör el salvador’u örnek gösterdi: bitcoin’i resmi para birimi i̇lan etmeliyiz

Meksikalı Senatör El Salvador’u Örnek Gösterdi: Bitcoin’i Resmi Para Birimi İlan Etmeliyiz

Sonraki Haber
tether, ticari kağıt holdinglerini %21 düşürdü tether

Tether, Ticari Kağıt Holdinglerini %21 Düşürdü

İlgili Haberler