Eski Beyaz Saray Ekonomik Danışmanı Gary Cohn, Blok Zincir (Blockchain) Girişimine Katıldı

gary cohn white house blokzincir blockchain

Eski Beyaz Saray Ekonomik danışmanı Gary Cohn bir sonraki kariyer planını blok zincir teknolojisi üzerine yaptı.

Mart ayında Trump yönetiminden ayrılan Cohn, danışman olarak Spring Labs’a katılacağını, şirket Cuma günü basın açıklamasında belirtti. Firma bankalar arasında kredi verilerini paylaşmak için blok zincir (blockchain) teknolojisini kullanıyor.

Eski Goldman Sachs başkanı, Financial Times gazetesine verdiği demeçte, ilk olarak haberi “bu eşsiz bir fırsat” ve “çok analog bir endüstriye ve dijitalleşmeye açık bir yer” olduğunu söyledi. Cohn, yönetimden ayrıldığından beri medyada pek görünmemişti ayrılığından bu yana ilk işi olarak görülmekte.

Cohn, Cuma günü yaptığı basın açıklamasında, “Birkaç yıl boyunca blok zincir (blockchain) teknolojisiyle çok ilgileniyorum ve Spring Labs, diğerleri arasında finansal hizmetler sektörü için derin etkiler yaratabilecek bir ağ geliştiriyor.” dedi. “Bu önemli iş ve ağın geliştirilmesinde Spring Labs ekibine aktif olarak destek vermekten heyecan duyuyorum.” açıklamasında bulundu.

Eski Beyaz Saray Ekonomik Danışmanı Gary Cohn

20 kişilik girişimcilik şirketi, bankalar ve şirketler arasındaki kredi ve kimlik bilgilerini takas etmek için Bitcoin gibi kripto para birimini destekleyen teknoloji olan blok zinciri (blockchain) kullanıyor. Tüketici kredisi bilgilerinin güvenli bir şekilde aktarılması görevi, bu yılın başlarında hapsedilen ve daha sonra 143 milyon Amerikalı’nın özel bilgilerini açıklayan Equifax gibi şirketleri rahatsız etti.

Pitchbook’a göre şirket, ‘tohum finansmanında’ bugüne kadar yaklaşık 15 milyon dolar topladı. Diğer danışma kurulu üyeleri arasında Transunion’un eski CEO’su Bobby Mehta ve kripto para şirketi Coinbase Brian Brooks’taki baş hukuk görevlisi yer alıyor. Şirket ekibi ve kredi platformu Avant yönetim kurulu üyeleri tarafından kuruldu.

Cohn, GOP vergi reform paketinin hazırlanmasında anahtar rol oynamıştı ve bu da kongre ile oylanmış ve geçen yıl Başkan Trump tarafından imzalanmıştı. Alüminyum ve çelik tarifeleri uygulamaya yönelik planlarla ilgili anlaşmazlıkların ardından Beyaz Saray’dan ayrıldı.

Cohn Wall Street’ten yeni blok zincir (blockchain) sınırına giden ilk yönetici değil. J.P. Morgan’ın küresel emtialarının eski başkanı Blythe Masters şimdi bir bok zincir (blockchain) şirketinin CEO’su ve Goldman Sachs mezunları Matthew Goetz bir kripto para karşılığı hedge fonu başlattı. Goldman Sachs’ta Cohn tarafından işe alınan McDonough da iCash adında bir blok zincir (blockchain) firması işletiyor.

Kripto para birimleri bazı Wall Street CEO’ları için bir boks torbası iken, temel teknolojisi büyük ölçüde alkışlandı ve bazıları potansiyelini internete göre karşılaştırdı. Diğerleri hala şüpheci. 2008 mali krizini tahmin eden birkaç kişiden iktisatçı Nouriel Roubini, bu haftaki duruşmada senatörlere “blok zincirinin insanlık tarihinin en aşırı ve en az kullanışlı teknolojisidir” olduğunu söyledi.

Bir Cevap Yazın