Elon Musk’ın Bitcoin Pazarlama Darbesi

Bitcoin’cileri kucaklayan Tesla, fiat ile ödeme yapsalar bile bu kalabalık arasında daha fazla satış yapması muhtemeldir. Otomobil üreticisinin aldığı herhangi bir ekstra BTC etsindir.

İşte Honda Motor Company için bazı ücretsiz tavsiyeler: Arabalarınızı yeni bitcoin zengini için pazarlayın .

Sizin için reklam kopyasını zaten aldım.

Gerçek bir bitcoiner gelecek için inşa ediyor ve hazzı erteliyor . Zor kazanılan birikimlerini gösterişli oyuncaklara harcamaz. Sağlam, güvenilir bir aile arabasını tercih ediyor.

Ve bir slogan….

Lambolar kaybedenler içindir . HODLers, Hondas’ı sürüyor.

CoinDesk’in yönetici editörü Marc Hochstein, biraz bitcoin sahibi ve daha akıllı olsaydı yıllar önce satın alırdı . Bu makale , CoinDesk’in paranın ve Web 3.0’ın geleceği ile ilgili en önemli hikayelerin günlük derlemesi olan  The Node’dan alınmıştır. Haber bülteninin tamamını buradan almak için abone olabilirsiniz  .

Tamam, öyleyse ben Don Draper değilim . Honda’nın veya başka bir uygun fiyatlı otomobil üreticisinin yakın zamanda önerimi dikkate alacağı şüpheli. Lüks elektrikli araç üreticisi Tesla için farklı, söylenmesine gerek yok – zaten benzer bir şey yapıyor.

Elmas eller

Üretici, bu hafta arabaları için ödeme olarak bitcoin’i kabul etmeye başladı ve Şubat ayı başlarında, onun şahane CEO’su Elon Musk tarafından verilen bir sözü yerine getirdi . Para birimine olan inancının altını çizen Musk, Çarşamba günü Tesla’nın araba satışlarından kazandığı herhangi bir bitcoin’i dönüştürmek yerine elinde tutacağını açıkladı .

Tipik olarak, kriptoyu mal veya hizmetler için ödeme olarak kabul eden nadir tüccar, onu hemen ABD doları veya başka bir fiat para birimi ile değiştirecektir. Fiyat dalgalanması ve bir tüccarın tedarikçilerinin sihirli internet parası alma olasılığının düşük olması göz önüne alındığında bu anlaşılabilir bir durumdur. Ancak Tesla şefi, şirketinin HODLing olduğunu söyledi.

Başlatılmamış olanlar için, HODL ing, ya bir boğa piyasasında kar elde etmek ya da bir ayı piyasasında kayıpları azaltmak için BTC satmayı reddetmek için bitcoin argo. Bir forum posterinin sarhoş bir şekilde “bekletme” yazımına dayanan kelime, geniş anlamda korku, belirsizlik ve şüphe karşısında sağlam bir kararlılığı ifade eder . Bir HODLer, Rudyard Kipling’den ödünç almak gerekirse, “seninle ilgili her şeyde kafanı tutabilen / onlarınkini kaybedip suçu sana atan” kişidir .

Musk, en azından dar anlamda, Tesla’nın kurumsal hazinesi için bu yıldan itibaren Bitcoin’e 1,5 milyar dolar yatırım yapmış biri . Son 12 ayda, kripto para biriminin fiyatı, enflasyon korkusu, kendi kendini devam ettiren bir yutturmaca döngüsü ve muhtemelen pandemik kilitlenme sıkıntısı bireysel ve kurumsal yatırımcılar arasında satın almayı teşvik ettiğinden yaklaşık% 700 arttı. Örneğin Tesla gibi.

Yine de, Musk’ın Tesla’nın BTC’sini bir seferde bir araba satışını saklamaktan mutlu olacağından emin olsam da, onun tek veya ana motivasyonunun bu olmadığından kesinlikle şüpheleniyorum.

Daha ziyade, benim içimden gelen his, ödeme seçeneğinin, öncelikle değilse de en azından kısmen akıllı bir pazarlama manevrası olmasıdır.

HODL Teşvikleri

Öncelikle, Tesla’nın bitcoin ile ödeme yapan alıcılara bir indirim sunduğuna dair bir gösterge yok, ana hedefi daha fazla şey elde etmekse şirketin yapmasını bekleyebilirsiniz. Ayrıca Tesla, bitcoincilerin “sats” (para biriminin en küçük birimi olan 0.00000001 BTC’nin yaratıcısı Satoshi Nakamoto’ya saygı duruşu için sevgi dolu bir takma ad) ile ayrılmaya kesinlikle caydırıldığını kesinlikle anlıyor.

Bu, kısmen Don Kişotlu Honda satış konuşmamda bahsettiğim nedenden kaynaklanıyor: Bitcoin tasarım gereği deflasyonisttir. Basılacak belirli bir miktar – 21 milyon BTC – var. Yine de, popülerliği arttıkça, lüks arabalar gibi şeyleri bitcoin’de ifade etmek, alıcıya uzun vadede zarar veriyor.

Fiyat bir dakikadan diğerine çılgınca dalgalansa da, merceği gerçekten geniş bir şekilde uzaklaştırırsanız, bitcoin genellikle zamanla değer kazanmıştır ve bu da tasarrufu (veya dünya görüşünüze bağlı olarak “istiflemeyi”) teşvik eder . 2010 yılında 10.000 bitcoin karşılığında satın alınan pizzayı hatırlıyor musunuz? On bin bitcoin bugün 500 milyon dolar değerinde. Umarım pizzanın tadı güzeldir.

Ayrıca, ABD’de kripto vergi amaçlı mülk olarak kabul edilir; bu, örneğin 1 dolara bir madeni para alırsanız ve değeri iki katına çıkarsa ve bu fazladan doları bir fincan kahveye harcarsanız, bunu bildirmeniz gerektiği anlamına gelir . İç Gelir Hizmetine satın alın ve bunun üzerinden vergi ödeyin . Sam Amca’nın bir satın alma işlemini bildirmeyen her son Joe Schmoe’nin peşine düşüp gitmeyeceği göreceğiz. Ancak bir Tesla satın almak için kripto kazançlarını kullanan herkesin ( 39.000 ila 150.000 ABD Doları arasında değişebilen ) vergi uzmanının radarında görüneceğini varsaymak mantıklı .

Bir alıcı bu engellerin üstesinden gelse bile Tesla bunu kolaylaştırmıyor . CoinDesk’ten Daniel Kuhn’un Perşembe günü bildirdiğine göre, Tesla’ya Bitcoin ile ödeme yaparken, bir araba alıcısının işlemi tamamlamak için “yaklaşık 30 dakikası” var, yoksa BTC’deki fiyatın süresi dolar ve yenisi talep edilmelidir. Ayrıca Tesla, yalnızca kesin tutarları kabul edecek ve yanlış adrese gönderilen ödemeleri geri ödemeyecektir.

Genel olarak, büyük çantalarınız olsa bile , ister Tesla ister tall Latte olsun, fiat ile ödeme yapmak daha mantıklı olabilir.

Kabile sinyali

Bitcoiner kültürünü benimseyen Musk, dolarlara yerleşmiş olsalar bile, bu kalabalık arasında başka türlü olacağından daha fazla satış yapması muhtemeldir. Tesla’nın toplayacağı fazladan bitcoin’ler sos olacaktır.

Çarşamba tweetinde Musk, Tesla’nın Bitcoin ağında neler olduğunu anlatması için üçüncü bir tarafa güvenmek yerine kendi düğümünü çalıştırdığını da açıkladı. Bu, ileri düzey kullanıcılar için en iyi uygulama olarak kabul edilir , ancak aynı zamanda kabilenin bir işaretidir : Anlıyorum. Ben sizden biriyim Tesla markasını ve Musk’ı, kripto topluluğunu canlandıran egemen bireyin ahlakıyla yakından ilişkilendiriyor, en azından tüm bitcoin’e sadık olanlar değil.

Bunu, yakın ilgi alanı pazarlamasında 21. yüzyılın garip bir bükümü olarak düşünün , ancak 1990’larda üniversitemde kredi kartı veren bir kuruluşla olduğu gibi resmi bir ortaklık olmadan, bu da benim yapmadığım şeyleri borçlandırmaktan dolayı kulaklarıma kadar borçlanmamı sağladı. İhtiyaç ve parası yetmiyor. Teşekkürler, alma mater; Keşke o zamanlar beni düzeltmek için Bitcoin olsaydı.

Musk’ın mesajlarının daha az hayırsever bir yorumu da var: Dikkatleri Tesla için kötü haberden başka yöne çekmeye çalışıyor. CoinDesk’ten Muyao Shen’in Şubat ayında bildirdiği gibi, büyük çıkan parti, Çinli yetkililerin Tesla’yı kalite ve güvenlik sorunları hakkında sorguladıklarını ifşa etmesiyle aynı zamana denk geldi . Ve bu haftanın bitcoin duyurusu, ABD düzenleyicilerin Tesla’nın otopilot teknolojisini incelediğine dair raporların hemen ardından gerçekleşti .

Bir Cevap Yazın