Elon Musk, Ukrayna’nın İnternetini Kurtarmak İçin Adım Attı

Ebrar Gündoğdu
elon musk, ukrayna'nın i̇nternetini kurtarmak i̇çin adım attı elon musk
Bitlo

Teknoloji milyarderi ve havacılık üreticisi SpaceX’in kurucusu Elon Musk, ülkenin Başbakan Yardımcısı Mykhailo Fedorov’un Twitter üzerinden kendisine ulaşmasının ardından Ukrayna’nın internetini kurtarmayı kabul etti.

Cuma günü, Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Dijital Dönüşüm Bakanı Mykhailo Fedorov, Musk’tan, devam eden Rus saldırıları ülkenin internet bağlantısını tehdit ederken ülkesinin internete bağlı kalmasına yardımcı olmasını istedi.

Rusya’nın, Çarşamba günü Ukrayna’ya geniş çaplı bir işgal başlatmasıyla o zamandan beri, Batılı ülkeler Rusya’ya katı yaptırımlar uygulamak için bir araya geldi. Cumartesi günü Rusya’yı küresel bankacılık sistemi SWIFT’den bloke etme hamlesinden sonra, cumhurbaşkanı Vladimir Putin ülkenin nükleer gücünü yüksek alarma geçirdi.

İnternet yönetimi gözlemcisi NetBlocks’a göre, Rusya baskılara devam ettikçe Ukrayna’nın birçok yerinde bağlantıda önemli kesintiler yaşandı.

Federov, SpaceX’in uydu internet hizmetine atıfta bulunarak “Ukrayna’ya Starlink istasyonları sağlamanızı istiyoruz” dedi.

Federov’un tweet’inden birkaç saat sonra Musk, Starlink’in artık Ukrayna’da aktif olduğunu ve hizmeti kullanmak için daha fazla terminal gönderdiğini söyleyerek yanıt verdi.

Ancak Musk, SpaceX’in Ukrayna’ya nasıl ek terminaller getirmeyi planladığını belirtmedi. Yerel halk, bu terminaller olmadan Starlink ağına erişemez.

Musk’ın şirketi, ihtiyacı olan bir ülkeye yardım etmek için ilk kez adım atmıyor. Bu yılın başlarında, SpaceX’in volkanik bir patlamanın ardından interneti yeniden kurmak amacıyla Tonga’da kurulmak üzere yaklaşık 50 Starlink terminali gönderdiği bildirildi.

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
popüler analist, i̇ddialı bitcoin tahminini paylaştı: nisan ayı çok kritik!

Rusya’da Bitcoin’e Kaçış Sürüyor: Ruble Paritelerinde 9 Aylık Rekor!

Sonraki Haber
stablecoin supply ratio on chain analizi

Stablecoin Supply Ratio

İlgili Haberler