Ekvador Karides Üreticileri IBM’in Blok Zincir (Blockchain) Tabanlı Gıda Güveni Ekosistemine Katıldılar

Ekvador-Karides-ureticileri-IBM-Blok-Zincir-Blockchain-Tabanli-Gida-Guveni-Ekosistemine-Katildilar-food-trust-ecosystem

Ekvador merkezli Sürdürülebilir Karides Ortaklığı (SSP), 6 Mayıs tarihli bir basın bültenine göre, SSP karides ürünlerinin kalitesini sağlamak için IBM’in blok zinciri (blockchain) teknolojisini kullanarak IBM’in Food Trust Ecosystem ürününe katıldı.

Food Trust Ekosistemine katılarak, perakendeciler ve tüketiciler SSP karides ürünlerinin üretim ve geliştirme verilerine erişebilecekler. SSP Müdürü Pamela Nath:

“Amacımız, süpermarkette ve tüketicinin QR kodunu tarayabildiği ve hangi çiftlikte bulunduğunu, nasıl yetiştirildiğini ve gıda güvenliği ve sürdürülebilirlik profili ile ilgili temel göstergeleri bulabildiği menülerde SSP‘ye birinci sınıf karides yetiştirmektir.”

SSP, karides üretimine katılan şirketler topluluğudur. SeafoodSource tarafından yayınlanan bir makaleye göre, Nisan ayından itibaren SSP karides üreten 11 tane Ekvador karides çiftliği var. Mart ayında ABD, ortaklığın ürettiği 1.000 ton karides ithal etmişti.

IBM, bir buçuk yıllık testten sonra Ekim 2018’de Food Trust Ekosistemini başlattı.

Büyük araştırma şirketi Gartner, geçtiğimiz günlerde, dünyanın en iyi marketlerinin yüzde 20’sinin 2025 yılına kadar gıda ürünlerinin kalite güvencesini sağlamak için blok zincir (blockchain) teknolojisini kullanacağını iddia etti. Gartner raporu, gıda endüstrisini izlemek için ideal bir araç olarak blok zincire (blockchain) övgüde bulundu ve Kıdemli Analist Joanne Joliet, blok zincir (blockchain) gelişimini yönlendiren marketler olacağını iddia etti.

Amerikan gıda ve ilaç zinciri Albertsons Companies, 11 Nisan‘da IBM Food Trust Ekosistemine katıldılar. Albertsons, marulları takip etme niyetiyle, Food Trust Ekosistemine katıldı.

Bir Cevap Yazın