Dolandırıcıların Yeni Tercihi Bitcoin

Dolandiricilarin-Yeni-Tercihi-bitcoin

Dünya genelinde Bitcoin kullanımının artması ve işlemlerin geri alınamaması ve takip edilememesi gibi nedenlerden dolandırıcıları Bitcoin’e yöneltti.

MyChargeBack operasyon başkan yardımcısı Michael Cohen, kripto para işlemlerinin ağa işlenmesi sonrasında geri alınamaz yapısı nedeniyle dolandırıcıların tercih ettiğini belirtti. Bitcoin ilk ortaya çıkışında kişilerin yatırımlarının daha güvenli bir şekilde saklayabilmelerinin ve hızlı transfer edebilmelerinin önünü açtı. İşlemlerin geri alınamaz oluşu konusunda da, Satoshi Nakamoto 2008 yılında bu durumdan şikayetçi olan bir kullanıcıya şu şekilde bir cevap vermişti.

“Anlık geri alma gibi bir özelliği yok, fakat mevcut sistemlerden çok daha hızlı. Nakit çeklerin işlenmesi bir-iki hafta, kredi kartı işlemlerinin tamamlanması da 60 ile 180 gün arası alabiliyor. Bitcoin işlemleri, bir veya iki saat içerisinde geri alınamaz oluyor.”

Cohen, kredi kartı iadelerinin 18 ay gibi uzun süreler alabileceğini belirtti. Kredi kart işlem iptallerinde 2 durum olduğunu, birincisi kullanıcının onayı olmadan gerçekleşenler ve kullanıcı onayının olduğu fakat kullanıcının bir nedenden iptal etme isteği. Kripto paralar da ise durum daha farklı ne sebep olursa olsun ağa işlenmesi o işlemi geri alınamaz kılıyor.

” Dolandırıcılar için çok iyi bir araç. Bu durumda kripto paraların genel ve evrensel kullanımını destekleyenlerin çıkarlarına ters düştüğüne inanıyorum…”

Kripto para dolandırıcılığının genelde yatırım tavsiyesi, forex veya kazanç garantisi iddiası ile yapıldığını belirten Cohen, dolandırcının karşı tarafın ödemeyi kripto para ile yapmasına ikna ediyor. Cohen, paraların geri alınabileceği yerler olduğunu da sözlerine ekledi.

Kripto paralar ile ilgili son dakika haberlerinden anında haberdar olmak için Telegram sayfamızı takip edebilirsiniz. https://t.me/paranfil

Bir Cevap Yazın