Dev Yatırım Bankası Stablecoin’i Piyasaya Sürdü

dev-yatirim-bankasi-stablecoini-piyasaya-surdu

Stablecoin sonunda piyasaya sürüldü. JPMorgan Chase’in kendisine ait Stablecoin (JPM Coin) piyasaya sürüleceği haberlerinden tam bir buçuk yıl sonra bugün alış ve satış işlemine başlatıldı. Büyük firmaların uluslararası ödemelerde kullanacağı Stablecoin ile 7/24 işlem yapılabilecek.

JPMorgan, çıkarmış olduğu bu kripto paranın daha çok rağbet görmesi ve işlem hacminin daha iyi noktalara ulaşabilmesi adına dijital para ve blockchain çalışmaları yürütebileceği yeni bir işletme oluşturdu.

CEO görevini Umar Farooq’un üstlendiği bu yeni departmanda 100 den fazla çalışan bulunuyor ve çalışmalar titizlikle yürütülüyor.

JPMorgan yöneticilerinden Takis Georgakopoulos, şöyle bir açıklamada bulundu:

“Bir ticarileşme dönemi geçiriyoruz. Araştırma ve geliştirmeden, daha gerçek bir iş olabilecek bir şeye geçiyoruz.”

Georgakopoulos aynı zamanda şu ifadeleri kullandı:

“Katılımcıların kullandığı çeklerin Blockchain sürümünü kullanarak ; bugün sektör için toplam maliyetin %75’inden tasarruf edebilir ve çekleri birkaç dakika içinde kullanıma sunabiliriz”.

PayPal’ın da Bitcoin ile ödeme alacağı haberleri ardından kripto paraların karlılığı ve güvenilirliği artmaya başladı. Çeşitli şirketlerinde Bitcoin’e olan yüklü yatırımları JPMorgan gibi bankalarında bu pazara dahil olmalarına katkı sağladığı söylenebilir.

JPMorgan, blockchain tabanlı Bankalar Arası Bilgi Ağı’nı 2017’den beri test ediyordu ve bu testlerin yavaş ilerlediğini düşünenlere şu sözlerle karşılık verdi:

“Blockchain’i düşünürseniz, ya hayal kırıklığına uğruyoruz; ya da aşırı hype ile karşı karşıya kalıyoruz. Bu nedenle JPMorgan’da, bu sistemi ticarileştirmeye hazır olana kadar sessiz kaldık”

Not: Bu yazıda yatırım tavsiyesi verilmemiştir ve beklentiler Paranfil’in görüşleri değildir.

Kripto paralar ile ilgili son dakika haberlerinden anında haberdar olmak için Telegram sayfamızı takip edebilirsiniz. https://t.me/paranfil

Bir Cevap Yazın