Çin’den Kripto Para Piyasasına Bir Kötü Haber Daha

Çin'den kripto para yasağı

Çin’in kripto paraları sınırlandırmaya ve baskılamaya yönelik hamlelerinin son bulması beklenirken, ülkenin az nüfuslu eyaletlerinden Hainan’daki maliye bürokratlarından vatandaşlara yeni bir uyarı geldi. 

Bürokratlar, kripto paralar ile yasalara aykırı şekilde bağış toplama faaliyetlerine karşı vatandaşların dikkatli olmalarını istedi. Ayrıca tokenlerin yasalara aykırı şekilde ihraç edilmesi ve birer menkul kıymet gibi kullanılmaları konusunda da uyarılar yapıldı.

Hainan Eyalet Bürokratlarının yayımladığı rapora göre kripto para şirketlerinin token satın alması, satması ya da aracı olarak hareket etmesi yasaklandı. 

Geçtiğimiz Ay Yaşanan Düşüşün Sorumlusu Çin ve Tesla

Geçtiğimiz mayıs ayında başta Bitcoin olmak üzere neredeyse tüm kripto paralarda tarihi seviyede düşüşler yaşanmıştı. Kripto para analistlerinin bir kısmı Tesla CEO’su Elon Musk’un ve Çin’in yaşanan bu düşüşten birinci dereceden sorumlu olduklarını düşünüyorlar.

Özellikle Musk’un piyasayı manipüle ettiği şeklinde çok sayıda tez var. Musk daha sonra çark etmiş gibi görünse de Bitcoin madencilerinin temiz enerjiye geçiş sürecini baltaladıklarını iddia etmiş ve Tesla otomobillerinin Bitcoin ile satın alınmasını durdurduklarını duyurmuştu. Musk’un bu hamlesinde bir ay önce Çin’in Sincan eyaletindeki elektrik kesintilerinin sorumluluğunu bölgedeki Bitcoin madenciliğine sorumluluk yüklenmişti.

Bir Cevap Yazın