Bitcoin mi (BTC) Yoksa Ethereum mu (ETH)?

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) günümüzde kripto para piyasasındaki en hâkim iki coin olarak karşımıza çıkıyor. Altcoin’lerin bu para birimlerine kıyasla daha hızlı ve sert dalgalanmalara uğruyor olması daha tedbirli davranmak isteyen yatırımcıları bu iki kripto para birimini almaya yönlendiriyor. Bu duruma karşın altcoin’lerde yaşanan ani yükselişler de yatırımcılara hiç hesapta olmayan paralar kazandırabiliyor. Peki hangi coin’i almak gerekir? Bitcoin (BTC) mi, Ethereum (ETH) mu yoksa altcoin’ler mi?  

Altcoin’lerin Sert Dalgalanmaları

Geçtiğimiz günlerde bu duruma örnek olarak göstereceğimiz olaylar yaşadık. 2021 yılı Mayıs ayının başlarında SHIBAINU (SHIB) adlı kripto para birimi sadece 24 saat içinde %149,61’lik bir yükseliş yaşamıştı. Aynı gün içinde Revain (REV) adlı altcoin de %142,25 oranında artmıştı. Ancak bu kripto para birimlerinin yükselişlerinin geçici olabildiği ve devamında ani düşüşlere sahne olduğu da yatırımcı tarafından göz ardı edilmemelidir. Bu analizlere göre altcoin’lerin özellikle duyarlı durumlarda daha fazla ralli yaptığı çıkarımında bulunabiliriz. Tüm bu durum yatırımcıyı altcoin’lerin büyük bir bölümünden uzak durmaya itiyor. Bu durum da yatırımcının Bitcoin’e (BTC) ve tanıma göre bir altcoin olmasına rağmen hiç de bir altcoin gibi olmayan Ethereum’a (ETH) yönelmesine neden oluyor.

New York Üniversitesi Finans Profesörü Ethereum Dedi

New York Üniversitesi’nde profesör olarak görev yapan finans uzmanı Aswath Damodaran ileriki dönemde “Blockchain” sisteminin yaygılaşmasıyla beraber Ethereum’un (ETH) Bitcoin’e (BTC) kıyasla daha şanslı olduğu görüşünde bulundu. Bununla birlikte finans profesörü Aswath Damodaran Ethereum’un (ETH) yatırımcı için Bitcoin’e (BTC) kıyasla çok daha iyi bir yatırım amaçlı kripto para olduğunu söyledi.

Finans profesörüne göre önümüzdeki dönemde kripto para piyasasında işlerin nasıl yürüyeceğine kararı Blockchain verecek. Blockchain tabanlı teknolojinin kripto para piyasasında alım satım işlerinde birinci planda olmasından da Ethereum’un (ETH) Bitcoin’e (BTC) kıyasla çok daha iyi etkileneceğini ve bu alanda Ethereum’un (ETH) Bitcoin’e (BTC) nazaran çok daha büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirtti. Hatta finans profesörü Aswath Damodaran’a göre Ethereum (ETH) blockchain sistemi üzerinden yapılan alım satımlarda, ticaret hacmi bakımından Bitcoin’i (BTC) geride bırakacak.

Neden Ethereum?

Damodaran konuyu bir ileri aşamaya taşıyarak Bitcoin’in (BTC) ticari vurgun yapmak amaçlı bir para birimi olduğunu, Ethereum’un (ETH) Bitcoin’e (BTC) kıyasla daha güvenli bir para birimi olduğunu da vurguladı. Bitcoin boğalarının kendi para birimlerini savunmak için gösterdikleri tek argümanın “Bakın ben Bitcoin (BTC) ile ne kadar çok para kazandım.” şeklinde olduğunu ancak bunun Bitcoin’in (BTC) itibarını kurtarmak için yeterli olmadığını söyledi.

Damodaran kripto para piyasasında merkeziyetsiz finans alanının en fazla Ethereum (ETH) ağı üzerinde büyüdüğünü belirtti. Dappradar verilerine göre Ethereum tabanlı merkeziyetsiz finans protokollerinde yani bir yönetim merkezi bulunmayan ekonomik yatırım araçlarında kilitlenen toplam varlık 20 Mayıs tarihi itibariyle 65 milyar Doların üzerinde.

Bununla birlikte Ethereum’un (ETH) Bitcoin’e (BTC) nazaran daha büyük bir potansiyele sahip olduğunu destekleyen başka bazı kanıtlar da var. Örneğin Ethereum  (ETH) tabanlı merkeziyetsiz borsa olan Uniswap, günlük gelir bakımından Bitcoin’i (BTC) geride bıraktı.

Damodaran’ın Bitcoin’e (BTC) yönelik yaptığı tüm bu eleştiriler onun için bir ilk değil çünkü Damodaran 2021 Mayıs ayının başlarında da Bitcoin (BTC) için bazı eleştirel söylemlerde de bulunmuştu. Damodaran Bitcoin (BTC) için “verimsiz para birimi” şeklinde bir tabir kullanmıştı. Bitcoin (BTC) ise bu tabir kullanıldıktan kısa bir süre sonra bu tabirin haklı olduğunu destekler nitelikte bir düşüş yaşamıştı. Damodaran 2017 yılının Ağustos ayında da Bitcoin’in (BTC) “sonu iyi olmayan bir fiyatlandırma oyunu” olduğunu belirtmişti.

Herkesin malumudur ki kripto para piyasası, Bitcoin’in (BTC) geçtiğimiz hafta içinde yüzde 30’un üzerinde değer kaybetmesinden ötürü büyük bir düşüş trendi yaşıyor. Yatırımcının tüm bu verileri ve diğer başka verileri de göz önünde bulundurması; hangi kripto para birimine yatırım yapacağına doğru karar vermesi gerekiyor. Uzmanlara göre hangi kripto para birimine yatırım yaptığınız da tabii ki de önemli olmakla beraber, o kripto para birimine ne zaman yatırım yaptığınız daha büyük önem arz ediyor. Yatırımcı için her ne olursa olsun temel ilke olan “dip fiyattan kripto paraya yatırım yapmak” burada da önemini gösteriyor.

Bir Cevap Yazın