Çin Kripto Para Birimi İçin Tam Veri Kontrolü Aramıyor

cin-Kripto-Para-cryptocurrency-Birimi-icin-Tam-Veri-Kontrolu-Aramiyor-blockchain-blok-zincir-dijital-currency

Çin Merkez bankasından kıdemli bir yetkili, kendi kripto para birimini (cryptocurrency) tanıtarak nakit para savaşı başlatmadığını söyledi.

Çin Halk Bankası’ndaki (PBoC) dijital para araştırma enstitüsü başkanı Mu Changchun’dan açıklamasında Pekin, hala yeni para birimini kağıt yuan’ı tamamlamayı planlıyor.

PBoC halkın not ve madeni para istediğini “bilir”

Singapur’daki bir konferansta konuşuldu, spekülasyonlar kripto para biriminin (cryptocurrency) önümüzdeki üç ay içinde ortaya çıkabileceğini gösteriyor. Tunus ile birlikte yerel bir kripto para birimi (cryptocurrency) ihraç eden dünyadaki ilk ülkelerden biri Çin olacak.

Mu, “Genel halkın talebinin kâğıt para ve madeni para kullanarak anonimlik tutmak olduğunu biliyoruz… işlemlerinde adsızlık talep edenlere vereceğiz” dedi. Devam etti:

“Ancak aynı zamanda ‘kontrol edilebilir anonimlik’ ile kara para aklama, CTF (terörle mücadele finansmanı) ve ayrıca vergi sorunları, çevrimiçi kumar ve herhangi bir elektronik suç faaliyeti arasındaki dengeyi koruyacağız. Bu tutmamız gereken bir denge ve hedefimiz bu.” dedi.

Nakit savaş yok mu?

Çin zaten mali alanın sıkı bir şekilde izlenmesini kullanıyor. WeChat Pay ve Alipay gibi popüler mobil ödeme operatörlerinin kullanımı kapsamlı kişisel bilgiler gerektirir ve yakın zamana kadar yalnızca Çin banka hesabına sahip olanlar için mevcuttu.

Mu’nun yorumları, PBoC’nin nakit parayı korumak için önceki hamlelerine dayanmaktadır. Temmuz ayında, kabul etmeyi reddeden tüccarlar hakkında bir baskı yaptığını duyurdu.

Bununla birlikte, Mu, kripto para biriminin (cryptocurrency) dijital işlemlerle birleştirilmesinin kolaylığına rağmen, kripto para biriminin (cryptocurrency) kullanıcı verilerinin kontrolünü artırmadığı anlamına geldiğini belirtti.

“Genel halkın bilgilerinin tam kontrolünü aramıyoruz” dedi.

Daha önce nakit bazlı işlemleri sayısallaştırmaya yönelik diğer girişimler büyük bir eleştiri ile karşılandı. Hükümetin 2016’dan bu yana nakit kullanımını sınırlandırmaya çalıştığı Hindistan’da, izleyiciler, değiştirilen dijital işlemleri tüketicilerin gerçek kimlikleriyle birleştirmek için bir programda alarm verdiler.

Bir Cevap Yazın