Çin Devlet Makroekonomik Planlama Ajansı Kripto Madenciliği (Mining) Yasağını Kaldırdı

Bitcoin-Minin-cin-Devlet-Makroekonomik-Planlama-Ajansi-Kripto-Madenciligi-Mining-Yasagini-Kaldirdi-china-cryptocurrency

Makroekonomik politikalara öncülük eden bir devlet planlama ajansı olan Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu (NDRC), ülkedeki kripto madenciliğinin (mining) ortadan kaldırılmasının dikkate alındığını açıkladı. Haber 9 Nisan’da Reuters tarafından bildirildi.

NDRC’nin, ajansın kısmak istediği gözden geçirilmiş endüstriyel faaliyetler listesi taslağının bir parçası olarak kripto madenciliğini (mining) içerdiği bildirildi. 450’den fazla noktadan yayınlandığı bildirilen liste, devletin ilgili yasa ve düzenlemelere aykırı olduğunu, güvenlik tehlikesi oluşturduğunu veya ekolojik olmadığını belirten faaliyetleri tanımlamaktadır.

NDRC’nin 2005’ten bu yana yayınlanan Rehberlik Sektörünün Yeniden Yapılandırılması Kataloğunun bir parçasını oluşturuyor ve hangi endüstrilerin ülke içinde teşvik edileceğini, kısıtlanacağını veya ortadan kaldırılacağını belirliyor.

Taslak listenin 8 Nisan’dan bu yana kamuoyunun geri bildirime açık olduğu bildirildiğinde, NDRC’nin kripto madenciliği (mining) faaliyetlerinin yok edilmesi için önerilen bir hedef tarih belirlemediği, bunun yerine endüstrinin derhal etkisiz hale getirilmesi gerektiğini belirtti.

Reuters, NDRC’nin taslak listesinin “ülkenin sanayi politikasının kripto para (cryptocurrency) birimi endüstrisine yönelik tutumunu belirgin bir şekilde yansıttığını” bildirdiğini bildiren devlet gazetesi Securities Times’a atıfta bulunuyor. Kamuoyunun taslak hakkında yorum yapması 7 Mayıs’a kadar sürdü.

Çin Halk Bankası (PBoC )’nin Eylül 2017’deki ilk madeni para teklifleri (ICO’lar) üzerindeki tarihi yasakından bu yana, Çin devleti, ülkenin kripto madenciliğinin (mining) büyüklüğünü azaltmaya çalışmak için bir dizi sahte hamle yaptı.

Ülkenin ucuz enerji ve donanım bolluğundan dolayı, önceki yıllarda yayınlanan raporlar, küresel maden havuzlarının üçte ikisinden fazlasının Çin’de olduğunu belirtti. Ocak 2018’e kadar, Bitcoin (BTC) madencilerinin (mining) ülkeden düzenli olarak çıkmaları için merkez bankasından üst düzey bir devlet internet finans grubuna sızdırılmış bir faturanın bildirildiği bildirildi.

Bununla birlikte, madenciliğin (mining) tarihte henüz yasaklanmadığı, hem ülkede hem de yurtdışında faaliyet gösteren Pekin doğumlu Bitmain gibi sanayi devleri var. Bu durum, kripto para (cryptocurrency) ayı piyasasının olumsuz etkilerine, iç baskıya ve ABD ile artan ticaret sürtüşmelerine rağmen devam etti.

Mart ayı sonlarında, Bitmain, yurtdışındaki faaliyetlerini gerçekleştirirken bile, ülkenin düşük maliyetli hidroelektrik gücünden yararlanmak için Çin’de 200.000 adet madencilik (mining) ekipmanı kurma planlarını açıkladı.

Bir Cevap Yazın