Çin Bitcoin ile ABD’den Dolar Pompalıyor

Çin ile ABD'nin Bitcoin Savaşı

Çinli yetkililer, ABD ekonomisini daha da zayıflatmayı amaçlayan kriptoya savaş ilan etmek yerine işleri düzene koyuyor gibi görünüyor.

Devam eden ABD-Çin ticaret savaşı dördüncü yılına giriyor. Eski ABD Başkanı Donald Trump, başlangıçta beklediğinden farklı sonuçlar gördü: Amerika, Çinli şirketlere yönelik yüksek tarifelerden ve yaptırımlardan bir darbe aldı ve ancak Çin’i aynı ölçüde zayıflatamadı. ABD Ticaret Odası, durumun her bir eyaletin ihracatını riske attığını hesapladı. Örneğin, Florida’nın tek başına ihracatına verilen zarar şimdiden 1,9 milyar dolara ulaştı.

Aynı zamanda Çin daha akıllı bir yaklaşım benimsedi. Sadece yaptırımlara karşılık uygulamakla ve ürünlerini aracı ülkeler (Vietnam, Tayvan ve Meksika) aracılığıyla ihraç etmekle kalmadı, aynı zamanda ABD’nin teminatsız ve kötü düzenlenmiş varlıklara kripto para birimleri ile ödeme yapmasını sağladı.

ABD’nin Farkında Olmadığı Gizli Milyarlar Çin’e Pompalanıyor

Amerika Birleşik Devletleri her yıl Çin ekonomisine farkında olmadan milyarlarca dolar enjekte ediyor. Bunun nedeni, dünya çapında esas olarak ABD doları ile takas edilen Bitcoin’in (BTC) çoğunluğunun Çin’de çıkarılmış olmasıdır. Çin hala tüm madencilik çiftliklerinin %65’ine ev sahipliği yapıyor.

Bitcoin ödülleri kazanmak için güçlü bilgisayarlar karmaşık matematik problemlerini 7/24 çözer. Yeni çıkarılan madeni paraların bir kısmı doğrudan kripto borsalarına giderken, geri kalanı madencilerin kripto cüzdanlarında tutulabilir ancak önünde sonunda dolara takas edilir. 

Ortalama olarak her gün 900 BTC çıkarılırken, toplam günlük gelir yaklaşık 31 milyon dolar (Haziran sonu itibariyle). Bu, madencilerin sadece bir yılda 10 milyar doların üzerinde kazanç elde ettiği anlamına geliyor.

Çin’in madencilik çiftliklerindeki payı dikkate alındığında, yerel madenciler geçen yazdan bu yana yaklaşık 7 milyar dolar kazandılar. Bitcoin’in hem fiyatı hem de popülaritesi artmaya devam ederse, gelir her yıl ikiye hatta üçe katlanacak. Para öyle ya da böyle ülke ekonomisinde dolaşacak: Ya harcanacak, biriktirilecek ya da yatırılacak.

Komünist Parti Kontrolündeki Çin Bitcoin’i Yasaklamayacak

Çin hükümeti, kripto paralar aracılığıyla ABD doları yatırımlarının hacminin ve öneminin gayet farkında. Ağır şekilde artan düzenlemeye rağmen, açıkçası Çin Bitcoin’i yasaklamayacak.

Çin, 2013 yılında bankalar ve ödeme şirketleri için kripto işlemlerini kısıtlamıştı. 2017 yılında yetkililer yerel kripto borsalarını da kapattı ve yabancı platformlara erişimi engelledi. Bununla birlikte, yerel halk tüm bu zaman boyunca yasal olarak kripto paralara sahip olmaya devam ettiler. Şu an gerçekleşen şey ise esasen, yeni kısıtlamaların getirilmesi yerine finansal kurumlara uygulanan önceki kısıtlamaların hatırlatılmasıdır. 

Çinli yetkililer, bir yandan “bireysel risklerin toplumsal alana aktarılmasını” engellemek isterken, diğer yandan da yabancı yatırımcılara kapıyı ardına kadar açık bırakıyor.

Çin’in Madenciliği Kısıtlamasının Nedeni Aşırı Enerji Tüketimi Değil

Çin Hükümeti piyasadaki birçok insanı ilgilendiren madenciliği kısıtlamaya başladılar. Resmi nedenler aşırı enerji tüketimi ve ülkenin 2060 yılına kadar karbon salımını nötr hale gelmesini engelleyen karbondioksit emisyonları. Ancak gerçek durum resmi açıklamalardan biraz farklı.

Birincisi, Çinli madenciler zaten güney eyaletlerinde oldukça gelişmiş olan daha ucuz hidroelektrik kaynağı sağlıyorlar ve kuzeye göç ettiklerinde sadece kuru kış mevsiminde fosil bazlı yakıta geçiyorlar.

İkincisi, yetkililer yeni madencilik projelerini ve üç bölgede mevcut olanları tamamen yasakladı: Qinghai, İç Moğolistan ve Sincan. Yunnan veya Sichuan gibi hidroelektrik kaynakları bakımından zengin olan diğer eyaletler tam bir yasak koymak için aceleci değiller. Yunnan, “elektrik enerjisinin kötüye kullanımına karşı bir kampanyayla” yalnızca yasadışı BTC madencilik çiftliklerini kapatmayı planlarken, Haziran ayının sonlarında Yunnan Eyaletindeki tüm madencilik çiftliklerinin kapatıldığı bildirildi.

Çin Kripto Paralara Savaş İlan Etmedi

Çin, kripto paralara savaş ilan etmek yerine işleri düzene koyuyor gibi görünüyor. Bitcoin arzının teknolojik sınırlamaları Çin’in lehine çalışıyor. Ülke kripto paraları madencilerin elinde tutarak, finansal piyasalarda satmadan kriptonun fiyatını etkilemesine zemin hazırlıyor. 

Bununla birlikte kısıtlamalar sıkılaşmaya devam ederse, madencilik gücü bu kez gerçekten diğer ülkeler ile payşaılabilir. Çinli madencilik ekipmanı üreticileri – BTC.TOP, Huobi ve HashCow – yurt içi satışları askıya aldıklarını ve Kuzey Amerika da dahil olmak üzere uluslararası varlıklarını genişlettiklerini açıkladılar.

Bir Cevap Yazın