Çarpıcı İddia: Hükümetler Vatandaşları CBDC ile Kontrol Edebilir mi?

Enes Cebe
çarpıcı i̇ddia: hükümetler vatandaşları cbdc ile kontrol edebilir mi?
Bitlo

Joe Rogan’ın konuğu yazar Maajid Nawaz, CBDC’lerin hükümetlerin vatandaşlarını kontrol etmesi için güçlü bir araç olduğunu söyledi.

Yazar Maajid Nawaz, merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC) gelecekte nelere yol açabileceği konusunda rehber olmak için Joe Rogan Experience’a katıldı. Nawaz podcast’te, yasa koyucuların CBDC’lere bu kadar meraklı olmasının bir nedeninin, bu para biçiminin programlanabilir ve kontrol edilebilir olması olduğunu söyledi. 

Yapmak istedikleri şey, merkez bankacılığı dijital para birimi denen bu şeyi getirmek. Bitcoin ve kripto paraya rakip olarak fiat parayı dijital parayla değiştirmek istiyorlar. Ancak merkezi olmayan bir para birimi olmak yerine hükümet tarafından kontrol edilecek.

Hükümetler Vatandaşları Kontrol Altına mı Alacak?

Bank of England direktörü Tom Mutton, bu konuyla ilgili gayet açık ve net bir şekilde konuşmuştu:

CBDC programının toplumsal açıdan yararlı sonuçları olabilir, bir şekilde toplumsal açıdan zararlı görülen faaliyetleri de engelleyebilir. Ama aynı zamanda insanların özgürlüklerinin kısıtlanmasını da beraberinde getirebilir.

CBDC’ler, hükümetlerin, insanların hayatlarını yedikleri yiyeceklerden seyahat ettikleri yerlere ve katıldıkları faaliyetlere kadar birçok alanda denetleme tehlikesini getirebilir.

Nawaz’ın podcast’te söylediği gibi, Birleşik Krallık finans lideri Rishi Sunak, hem Birleşik Krallık’ta hem de denizaşırı ülkelerde CBDC teknolojisini açıkça savunmuştu. Nawaz’ın Rogan ile paylaştığı bir videoda Sunak, G7 konferansında CBDC’lerin özelliklerini övüyordu.

Nawaz, bu teknolojinin olası sonuçlarını anlatan tek yorumcu değil, ancak Joe Rogan’ın podcast’inde açıklama yaparak her zamankinden daha fazla insanın farkında olmasını sağladı. 

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
2022 yılı avalanche (avax) tahmini yapıldı! avax 5 yıl i̇çinde ne kadar yükselir?

2022 Yılı Avalanche (AVAX) Tahmini Yapıldı! AVAX 5 Yıl İçinde Ne Kadar Yükselir?

Sonraki Haber
total balance in accumulation addresses on chain analizi

Total Balance in Accumulation Addresses

İlgili Haberler