BitMex Operasyonu Hakkında Bilinenler

ABD Hükümetinin önde gelen türev kripto para borsası Bitmex’e yönelik başlattığı hukuksal süreç ile şirketin yöneticilerinin tutuklanmasının yankıları sürüyor. Bitmex operasyonu deyim yerindeyse bir şok dalgası yaratarak kripto para piyasasının sarsılmasına sebep olmuştu. 

Dünya genelinde coin piyasasını domine eden Bitcoin başta olmak üzere tüm kripto paralarda %5’in üzerinde düşüşler yaşanmıştı. Şöyle ki, operasyonun öncesinde 10,900 dolar seviyelerinde seyreden Bitcoin fiyatı 10,400 dolara kadar gerilemişti.

BitMex Davası Neden Açıldı?

FBI ve New York Bölge Savcılığı’nın birlikte yürüttüğü operasyon ile Samuel Reed, Benjamin Delo ve Arthur Hayes’e karşı dava açıldı. Adı soruşturma dosyasında geçen kişiler arasında BitMEX’in ilk çalışanı olan Gregory Dwyer’ın da yer aldığı açıklandı. Samuel Reed FBI tarafından yakalanarak tutuklanırken şirketin öteki kurucuları hala aranıyor.

  • ABD Emtia Futures Kurulu, BitMex’in yasal hükümleri yerine getirmeden faaliyetlerine başlayarak suç işlediğini iddia ediyor.
  • Kara Para Aklama Faaliyetleri ile ilgili yasal zorunlulukların BitMex tarafından bilinçli olarak çiğnendiği de bir diğer ciddi iddia.
  • BitMex’e faaliyete geçtiği 2014 yılından itibaren 11 milyar dolarlık yatırım yapıldığı ancak şirketin faaliyetlerini yasal hükümlere aykırı şekilde yürüttüğü vurgulanıyor.
  • Şirketin işlem komisyonlarından elde ettiği gelirin 1 milyar dolardan fazla olduğu belirtiliyor.

BitMex’e Açılan Davanın Tam Olarak Nedeni Nedir?

Günlük işlem hacminin onlarca milyar dolara ulaştığı bilinen borsanın türev işlemler nedeniyle yüzlerce milyar dolarlık hacim yarattığı iddia ediliyor. 

Şirketin yarattığı bu astronomik hacmin 85 binin üzerinde Amerikan vatandaşının sağladığı iddia edilliyor. Buradaki temel problem yasal zorunluluklara uymayan Bitmex’in ABD’de yaşayan yatırımcılara hizmet verme hakkının bulunmamasıydı.

Bitmex’in bu yasakları IP adreslerini devreden çıkararak aştığı ve müşterilerinin VPN uygulamasıyla sisteme eriştikleri ifade ediliyor. Şöyle ki, Bitmex Şeysel Adaları merkezli görünmesine rağmen ABD vatandaşlarına hizmet vermekte bir sakınca görmedi ve yasaları açıkça çiğnedi.

BitMex’in Akıbeti Ne Olacak? BitMex Kapanacak mı?

  • ABD Hükümetinin şirkete yönelik hukuksal süreci başlatması ile birlikte binlerce BitMex müşterisi saatler içinde BitMex’teki hesaplarını boşalttı. 
  • Bitmex’ten çekilen Bitcoinlerin ezici çoğunluğunun Binance ve Huobi gibi diğer önde gelen kripto para borsalarına aktarıldığı düşünülüyor.
  • BitMex’in normal işleyişinde para çekme talimatlarına günde iki kez onay verildiği biliniyordu. Ancak operasyon başladığından beri Bitmex günün her saati çekim taleplerine onay veriyor. 
  • Şirketin para çekme taleplerini sorunsuz işleme alması borsanın hala açık olduğu anlamına geliyor. Borsanın faaliyetleri henüz durdurulmuş değil.
  • Son olarak şirket Amerikan Hükümetinin suçlamaları karşısında çok güçlü bir savunmaya hazırlandığını duyurdu.

Kripto paralar ile ilgili son dakika haberlerinden anında haberdar olmak için Telegram sayfamızı takip edebilirsiniz. https://t.me/paranfil

Bir Cevap Yazın