Bitcoin Yasal Mıdır?

Bitcoin’in yasal olup olmadığı ile ilgili hala bazı sorular vardır. Blockchain (blok zincir) teknolojisiyle beraber geleneksel yöntemlerden ve regülatörlerden uzak bir alışveriş platformu oluşmuş oldu. Ancak Bitcoin’i bu alanda sahte para gibi göremeyiz. Bitcoin’le ilgili sorunların çoğu Bitcoin’in nasıl çalıştığını tam anlayamamaktan ya da Bitcoin’i yöneten katı bazı kuralların olmamasından kaynaklanmaktadır.

Bitcoin’in yasallığıyla ilgili soruların cevabı Bitcoin’in nasıl kullanıldığını anlamakla başlar. Artık faaliyet göstermeyen yasadışı market Silk Road popülerlik kazandığından beri regülatörler Bitcoin’in yarı anonim ve merkezsiz yapısından endişe duymaya başladılar. Bitcoin’le ilgili en büyük korkulardan biri kara para aklamada kullanılması veya takip edilmeden yasadışı maddelerin satın alınması gibi işlemlerde kullanılabilir olmasıdır.

Her ne kadar Bitcoin’in zamanında en çok kullanıldığı platformlardan biri yasadışı market Silk Road olsa da bu Bitcoin’in yasallığını etkileyen bir etken olamaz. Burada esas olan alışverişte ödemenin ne ile yapıldığından ziyade yapılan alışverişin yasa dışı olmasıdır. Ancak Bitcoin yasal alışverişlerde kullanılsa da kurallar yönünden hala bir karışıklık mevcut.

Bitcoin’i yasa dışı olmayan aktiviteler de kullanmak tamamen yasal, ancak Bitcoin madencileri ya da Bitcoin borsaları işletenler o tür aktiviteleri ilgilendiren bazı yasalara tabi olabilirler. Günümüze birkaç ülke dışında Bitcoin’i tamamen yasaklayan kanunlar çıkmamıştır.

Henüz Dünya’da ortak bir kanı oluşmamasına rağmen çoğu yerde Bitcoin kullanmak yasaldır. Ancak birçok ülke Bitcoin’i gerçek bir para birimi olarak tanımamıştır. Bu durum da ileride değişebilir.

Henüz Türkiye’de de Bitcoin’le ilgili özel bir düzenleme yoktur. Devlet tarafından bir para birimi olarak tanınmamaktadır ancak yasa dışı alışverişler hariç kullanılmasının önünde yasal bir engel yoktur. Bankalar Bitcoin’i kabul etmemektedirler.

Bir Cevap Yazın