Bitcoin Taproot Güncellemesi Hazır! Taproot Nedir?

Bitcoin Taproot Güncellemesi

Bitcoin yeni bir güncellemeye hazırlanıyor. Taproot olarak adlandırılan güncelleme, 2017’deki Segregated Witness (SegWit) ya da Türkçe karşılığı ile “Ayrılmış Tanık”tan sonraki en büyük Bitcoin güncellemesi olacak. Bitcoin Taproot güncellemesi; gizliliği, ölçeklenebilirliği ve güvenliği artırmaya yönelik olacak.

Haftalardır çalışmaları devam Bitcoin Taproot güncellemesinin aktif hale gelmesi için şimdiye kadar yeterli destek alınamamıştı. Güncellemeyi kilitlemek için gerekli olan 1815 Taproot sinyal bloğuna erişilmesi ile birlikte %90 oranında onay alınmış oldu. Kasım ayında gerçekleşmesi beklenen güncellemenin ölçeklendirmeyi etkinleştirmesi, protokole gizlilik getirmesi ve hem daha hafif hem de daha karmaşık akıllı sözleşmelere izin vermesi planlanıyor. 

Bitcoin Taproot güncellemesi ile yeni geliştiricilerin blockhain üzerinde güvenle uygulama inşa etmesine izin verecek yardımcı programını genişletmiş olacak. 

Taproot Nedir?

SegWit’ten sonraki en büyük Bitcoin güncellemesi olarak anılan Taproot, ağ üzerinde gizlilik ve esneklik avantajı sağlayacak bir güncelleme. Bitcoin madencilerinin Taproot güncellemesini ağa entegre etmeleri durumunda ağ üzerinde büyük bir değişim yaşanmış olacak ve mümkün olan en gizli ağ seviyesine ulaşılacak. Bu güncelleme, ödeme yöntemlerini bir araya getirerek tüm çıktıların aynı görünmesini sağlayacak. 

ECDSA Yerine Schnorr İmza

Bitcoin işlemlerini onaylamak üzere özel anahtarlardan oluşturulan dijital imzaların algoritması Taproot’tan sonra değişecek. Bitcoin’in mevcut imza algoritması olan ECDSA (eliptik eğri dijital imza algoritması) yerine Schnorr imzaları kullanılmaya başlanacak. ECDSA’ya kıyasla daha küçük ve hızlı veri işleme olanağı sağlayan Schnoor imzaları sayesinde Bitcoin, ECDSA imzalarının yapamayacağı işlemleri yapabilir hale gelecek. 

Güncelleme ile birlikte blockhainde gerçekleşecek veri ve işlemlerin sayısı azalacak, işlem maliyetleri düşecek. İşlem maliyetlerinin ve işlem sayılarının azalması, daha fazla işlem yapılabilmesine olanak tanıyacak. 

Bir Cevap Yazın