El Salvador Bitcoin’i Yasal Para Birimi Olarak Kabul Etti

Bitcoin Resmi Para Birimi

Resmi para birimi ABD dolarını kullanan El Salvador, dünyada bir ilke imza atarak Bitcoin’i ülkenin resmi para birimi olarak kabul etti. 

Orta Amerika’da yer alan El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili kongreye bir yasa tasarısı sunmuştu. 62 oyla kabul edilen tasarı yasalaşarak ABD dolarının yanında 6.5 milyon nüfuslu ülkenin ikinci resmi para birimi oldu. 

El Salvador Devlet Başkanı konuyla ilgili daha önce yaptığı bir açıklamada, Bitcoin’in yasal para birimi olarak kabul edilmesinin El Salvador’u dünyanın önemli para merkezlerinden birine dönüştüreceğini ve ülkenin kalkınmasında büyük rolü olacağını söylemişti. 

Gayri Safi Milli Hasılayı Artırabilir!

Bukele, karar onaylanmadan önce attığı bir tweette, toplam Bitcoin’in sade yüzde 1’inin bile ülkeye yatırım olarak gelmesinin gayri safi milli hasılayı yüzde 25 artıracağını belirtmişti. Bitcoin 2021 konferansına da konuyla ilgili video mesaj gönderen Bukele, yasa tasarısının kabul edilmesi durumunda yurt dışında yaşayan El Salvadorluların ülkeye para göndermesinde büyük kolaylık sağlanacağı bilgisini paylaşmıştı. 

Merkeziyetsizliği ile ön plana çıkan Bitcoin’in, bir ülkenin resmi para birimi olması kafa karışıklığı yaratsa da kripto paralarla ilgili sık sık yasaklama ve kısıtlama haberlerinin arasında kripto paraların geleceğine işaret eden oldukça güzel bir haber. 

Bir Cevap Yazın