Bitcoin Kripto Piyasası Hâkimiyetinde Son Durum

Kripto para piyasalarındaki sert hareketler devam ediyor. Özellikle Bitcoin tarafında yaşanan önemli kayıplar tüm marketi etkilemiş durumda. 19 Mayıs günü yaşanan sert düşüşle birlikte Bitcoin kripto piyasası, 30 bin dolar seviyelerini test etti. Hal böyle olunca yatırımcılar merakla Bitcoin cephesindeki gelişmeleri yakından takip etmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde kripto piyasalarındaki Bitcoin hakimiyeti son 3 senenin en düşük seviyelerine geriledi. Kripto yatırımcılarının sıkı takip ettiği bu durum şaşırtıcı bir hal aldı. Verilere göre Bitcoin’in piyasa hâkimiyetinin, 2018 yılının Haziran ayından bu yana en düşük seviyelerinde izlenmekte olduğu görüldü. Çünkü Bitcoin piyasa hakimiyeti yaklaşık yüzde 40.3 seviyelerine kadar geriledi. Son yaşanan düşüşle birlikte bu oran daha da gerilemiş olarak görünüyor.

Altcoin’ler Kripto Piyasası Üzerinde Ne kadar Etkili?

Bitcoin fiyatlarında yaşanan sıcak saatler sonrasında sert düşüşler geldi. Elon Musk’ın açıklamaları ile birlikte Bitcoin düşüş ivmesini hızlandırmıştı. Bu nedenle altcoin’ler piyasa hakimiyetini geçtiğimiz 3 senenin zirve seviyelerine çıkarmayı başardı. Altcoin’lerin piyasadaki toplam değerleri, geçen hafta tüm zamanların zirve noktası olan 1.5 trilyon doları gördü. Daha sonra ise bu rakam yavaş yavaş gerileyerek 1.25 trilyon dolar seviyelerine kadar geriledi.

Özellikle Ethereum, yaklaşık %18’lik piyasa hakimiyeti ile Bitcoin piyasa değerinin yarısına ulaşmış durumda. Elbette bu rakamlar kripto para piyasası gibi dinamik bir ortamda hızlı değişkenlik göstermektedir. Ethereum piyasa değerine bakıldığında ise tüm altcoin piyasasının yaklaşık yüzde 30’unu temsil ettiği gözleniyor. Verilere göre Bitcoin ve Ethereum’u Binance Coin ve Cardano takip etmekte görünüyor. Diğer taraftan Bitcoin ise tarihi zirvesi olan 14 Nisan gününden bu yana yaklaşık %40 değer kaybı ile dikkat çekiyor. Elbette bu düşüş markette yer alan diğer tüm coin’leri yakından ilgilendirmeye devam ediyor.

Bitcoin Piyasa Hakimiyeti Nasıl Belirleniyor?

Piyasa değerleri sıralamasına bakıldığında Bitcoin’in sürekli olarak ilk sırada olduğu görülmektedir. Elbette bu durumun Bitcoin’in tarihteki ilk kripto para birimi olmasıyla yakından ilgisi bulunmaktadır. Bitcoin en yüksek piyasa değerine de sahiptir. Toplam kripto para piyasasındaki değer içerisinde Bitcoin piyasa değerinin payı Bitcoin piyasa hakimiyeti olarak anılmaktadır. Başka bir deyişle Bitcoin dominance endeksi olarak da adlandırılmaktadır. Bitcoin’in piyasa hakimiyeti, bu birimin piyasa değerinin toplam kripto piyasası değerine bölünmesi ile hesaplanabilecektir. Son olarak bu oran kripto para yatırımcılarının yakından izlemeye devam ettiği veri olarak önemini sürdürmektedir.

İlgili:

**Nisan sonunda 80.000 $ ‘lık Bitcoin fiyatı, çoğu opsiyon tüccarının hedefi gibi görünüyor.

**Microsoft ve NZ Emeklilik Fonu Bitcoin’e Dalarken Piyasalar Yükseldi

Bir Cevap Yazın