Binance Coin Nedir, Nasıl Satın Alınır?

Bitcoin para biriminin tanıtılmasından sonra ortaya pek çok altcoin çıkmıştır. Bunlardan biri de Binance coin’dir. Bitcoin’in türevleri olarak da isimlendirilen alternatif para birimlerinin ortaya çıkması ise rekabeti beraberinde getirmektedir. Bu nedenle de piyasada birden fazla coin’in bulunması olumlu karşılanmaktadır.

Şimdi Binance’nin ortaya çıkardığı kripto para birimini, Binance coin’i inceleyelim. Binance coin nedir? Binance coin nasıl satın alınır? gibi en çok merak edilen sorulara cevap bulalım. Bu yazı yeni başlayanlar için iyi rehber olacak. Piyasada işlem yapanlar için ise bilgileri tazeleme fırsatı verecek.

Binance Coin Nedir?

Binance coin, Binance kripto para borsası tarafından çıkarılan bir coindir. Borsa da “BNB” kısaltmasıyla bilinir. Piyasaya ilk çıktığı zaman belli bir süre boyunca arz toplamıştır. Kripto para arzı (ICO) ile piyasaya çıkış yapmıştır. Piyasada arz topladıktan 11 gün sonra ise Binance borsasında işlemlere başlamıştır. İlk çıktığı zaman Binance coinin değeri şu şekilde belirlenmiştir;

1 ETH = 2,700 BNB

1 BTC = 20,000

Ancak daha sonra bu fiyat gerçekleşen arz ile değişmiştir. Zaman içinde 5x ve 10x katları Binance coin’de gözlenmiştir. Günümüzde ise 2021 yılının Şubat ayında 270 dolar seviyelerine görerek rekor kırmıştır. Şimdi gelin nasıl satın alacağımıza bakalım.

Binance Coin Nasıl Satın Alınır?

Binance coin, piyasaya sınırlı olarak çıkmıştır. Toplamda 200 milyon adet c piyasaya sürülmüştür. Bunların 100 milyon adeti kripto para arzı döneminde satılmıştır. 

Binance coin almak için Binance borsasına üye olmanız gerekir. Ayrıca Türk borsalarından Paribu da Binance alım satım işlemlerine izin vermektedir. Ancak Binance borsasının kendi para birimi olduğu için burada yapacağınız işlemler daha avantajlı olacaktır.

BNB para birimi ile işlem yapacak olanlar düşük komisyon oranlarından yararlanır. Oranlar ilk yıl %50 indirime tabîdir. %50’lik indirim alım satım yapan yatırımcılar için ciddi bir orandır. İndirim oranı 5 yıllık süreçte değişmektedir ve son sene indirim uygulanmamaktadır.

Bir Cevap Yazın