Binance’in Kripto Para Birimi ‘BNB’ Nedir?

BNB-Nedir-binance-kripto-para-cryptocurrency-eth-ethereum-bitcoin-btc-exchange

BNB, 2017 yılında Binance tarafından yaratılan bir kripto para birimidir (cryptocurrency). İlk olarak 26 Haziran – 3 Temmuz arasında gerçekleşen bir İlk Para Teklifi (ICO) crowdfunding (kitlesel fonlama) etkinliği sırasında yayınlandı ve başlatıldı.

Jeton satışı 100.000.000 adet BNB (toplam arzın %50’si) teklif etti. İhraç bedeli 2.700 BNB için 1 ETH veya 20.000 BNB için 1 BTC (o zamanlar yaklaşık 0.11 USD) idi.

BNB başlangıçta bir ERC-20 belirteci (Ethereum platformunda) olarak yayınlandı, ancak yakında ana Binance Chain’e aktarılacağı belirtiliyor. İlk toplam BNB arzı 200.000.000 madeni para olarak tanımlandı, ancak düzenli madeni para yakma olayları nedeniyle arz yavaş yavaş azalıyor. BNB madeni para yakmaları hakkında daha fazla bilgi için, Binance Academy‘yi takip edebilirsiniz.

BNB Nerelerde Kullanılır?

BNB’nin çoklu kullanım durumları vardır, ancak Binance Exchange ekosisteminde, kullanıcıların işlem ücretlerini öderken indirim almalarını sağlayan bir yardımcı simge olarak kullanılır. Ücret indirimi, her üç aylık dönemden sonra 15 Temmuz 2021’de %0’a ulaşana kadar kademeli olarak azaltılmaktadır. Ayrıca, ücret yapısı işlem hacmine (30 gün) ve hesabın seviyesine göre de değişmektedir.

Yatırımcılar tarafından işlem ücretlerinde indirim almak için kullanılmasının yanı sıra, BNB’ler seyahat masraflarını (otel ve uçak rezervasyonu gibi), sanal hediye almak, kredi kartı kullanarak alışveriş yapmak ve çok daha fazlasını yapmak için de kullanılabilir.

Ayrıca, Binance Charity Foundation (BCF) projesi ile hayır kurumlarına etkili bağışlar yapabilmenizi sağlamaktadır. Yakın bir gelecekte BNB, Binance Zincirinde ve Binance Ademi Merkeziyetçi Borsasında (DEX) gaz olarak kullanılacaktır. Şu anda, BNB kripto para birimini (cryptocurrency) doğrudan Binance borsasından satın alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın