Banka 1.2 Milyar Dolarlık Venezuella Altınını Vermeyi Reddetmesi Bitcoin Davasını Güçlendiriyor

Banka-1.2-Milyar-Dolarlik-Venezuella-Altinini-Vermeyi-Reddetmesi-Bitcoin-Davasini-Guclendiriyor-kripto-para-cryptocurrency-btc-petro

Venezuela’nın ekonomik krizini görmezden gelmek imkansız. Cumhurbaşkanı Nicolás Maduro’nun ülkenin kendi altınının 1,2 milyar dolarını İngiltere Merkez Bankası’ndan (BoE) geri çekme girişimi reddedildi. Egemen bir devletin kendi servetine erişiminin reddedilmesi nosyonu, Bitcoinerlerin telafi etmesi zor bir kavramdır. Kesin olan bir şey var: sansüre dirençli kripto para biriminde servet depolamak için durum daha da güçleniyor.

Venezuella Siyasi Durumu Nasıl Yükseldi?

İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) Venezuela‘nın altını reddetme kararını anlamak için kısa bir tarih dersi almak gerekiyor. Dünyadaki petrol zengini uluslardan biri nasıl çöküşün eşiğine geldi? 2016’dan bu yana, Venezuella‘daki siyasi hoşnutsuzluk, aşırı şişirme, elektrik kesintileri, yiyecek ve ilaç sıkıntısı artışına neden oldu. Altın, Venezuella’nın dış rezervlerinin çok önemli bir parçasıdır.

Büyük olaylardan biri, Venezuela’daki tartışmalı başkanlığı içeriyor. Maduro, Hugo Chavez‘in ölümünden sonra Nisan 2013’te seçildi. Bu arada, Juan Guaidó, Maduro’nun Mayıs 2018’de ikinci bir yıllığına tekrar seçilmesine rağmen, çoğu muhalefet partisinin boykot ettiği, Cumhurbaşkanlığı görevinde bulundu. 26 Ocak günü, İngiltere dış sekreteri Jeremy Hunt, İngiltere’nin, sekiz gün içinde adil bir seçim yapılmaması durumunda, ABD’nin Guaidó’yu Venezuela’nın geçici başkanı olarak tanıyacağını söyledi.

Kripto para (cryptocurrency) bu krizde zaten önemli bir rol oynamıştır. Şubat 2018’de artan hiper enflasyonun üstesinden gelmek için Maduro, petrole dayalı ve devlet destekli bir kripto para birimi başlattığını duyurdu. Lansman sırasında, “Venezuela tarih yazıyor! Bugün, finansal egemenliğimizi güçlendirmek için Petro‘nun ulusal para birimi ve platform olarak lanse edilmesiyle bir adım öteye gidiyoruz.”

Altın Transferinde BoE Çevresindeki Saçma Sorunlar

BoE, dünyadaki en büyük fiziksel altın koruyucularından biridir. Londra Külçe Piyasası Birliği (LBMA) tarafından yayınlanan veriler, Mart 2017’de 596.000 külçe altına eşdeğer olan Londra’da 7.500 ton civarında altın bulunduğunu belirtir. Önceden altının iade edilmesinin reddedilmesinin sigortayla ilgili sebeplerden kaynaklandığı bildiriliyordu. Şimdi BoE’nin altını durdurma kararının politik olduğu açıktır. Kasım ayındaki bir makalede, Reuters isimsiz bir görevliden şöyle söz eder:

“Büyük bir altın kargonun taşınması için gereken nakliye sigortası teminindeki zorluk nedeniyle yaklaşık iki aydır plan yapıldı.”

İngiltere’nin altını bırakmamak için meşru kaygıları ve sebepleri var. Bloomberg raporlarına göre, bir Harvard ekonomi profesörü ve Maduro’nun uzun süredir eleştirmeni olan Ricardo Hausmann, ilk ticaret kuralının hükümetinin ülkeye ait uluslararası varlıkları tasfiye etmekten ve onları çalmaktan alıkoyması olduğunu vurguladı.

Altın Geri Dönüş Trendi

Altın geri dönüşü, hükümetler kendi ülkelerinin dışında depolanan altınlarını eve getirmeyi seçtiğinde meydana gelir. Yıllar geçtikçe, bu, onları harekete başlamaya zorlayacak bir şeyin demlenip üretilmediğine dair soruları artıran, artan bir eğilim haline geldi. Bazı devletlerin külçe altına el koyma korkusu, örnek bir tetikleyici olabilir.

Venezuella‘dan BoE‘den geri kalan altın külçesini talep etmeden önce, Alman merkez bankası 674 metrik ton hareketini, programın üç yıl öncesindeki New York Federal Merkez Bankası ve Banque de France kasalarından tamamladı. Ülkenin medyasından çıkan haberlere göre, geçen yıl Türkiye, ülkesine altın geri gönderen en son ülke olarak Almanya ve Macaristan‘ın saflarına katıldı.

Kripto Artışı İçin Durum

Bitcoin devlet hükümeti yerine matematik tarafından desteklenmektedir. Herhangi bir üçüncü tarafça sansür edilemeyen veya dondurulmayacak dijital varlıklar biçiminde servet tutulmuşsa, fiziksel yaptırımlara ilişkin son yaptırımların ve korkunun önlenmesi mümkün olabilir.

Haber bülteni ile yapılan son röportajda Bitcoin.com, bir varlık belirteçleme şirketi olan Digix’in CEO’su Kai C. Chng, değerli metallerin ekonomik belirsizlik zamanlarında her zaman tarihi güvenli bir yer olduğunu ve büyük ölçüde uluslararası dalgalanmalara karşı dirençli olduğunu açıkladı. Kriz zamanlarında, insanlar alternatifleri ararken bu değişebilir.

“Küresel durgunluk geleneksel para birimlerinin satın alma gücünü etkiliyorsa, kripto para biriminin sunduğu faydaları zaten anlayanlar için, şu anda kripto para birimi piyasası hakkında bilgi sahibi olmamakla birlikte, Bitcoin sahibi olma konusundaki ilginin artmasını bekleriz.” dedi.

Bugün, Venezuellalıların yaklaşık yüzde 90’ı yoksulluk içinde yaşıyor. Görünüşe göre Venezuella ağır bir siyasi kriz ve ekonomik savaşta kalmaya devam edecek gibi görünüyor, milyonlarca masum insan hükümetin fonları israf ettiği için acı çekmeye hazırlanıyor. Bu umutsuz zamanlarda, Bitcoin daha az cesur bir deney gibi görünüyor ve daha çok bir yaşam çizgisine benziyor.

Bir Cevap Yazın