Avrupa Merkez Bankası Politika Oluşturucusu Kripto’ya “Peri Masalı” Dedi

Avrupa-Merkez-Bankasi-Politika-Olusturucusu-Kriptoya-Peri-Masali-Dedi-kripto-para-cryptocurrency-satoshi-nakamoto-bitcoin

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi (ECB) ‘nin bir üyesi [kripto para birimi] baloncuğunun çökmeye başladığını” söyledi.

Letonya’nın Riga kentinde düzenlenen bir konferansta konuşan Ardo Hansson – Estonya merkez bankasının da yöneticisi – kripto para birimlerinin “tamamen saçmalık yükü” olarak sona ereceğini belirtti. “Bu çöküşün ne kadar ileri gittiğini ve yeni bir dengeye ulaştığımızda geriye ne kaldığını görmeliyiz.” diye ekledi. Hansson ayrıca:

“Bundan birkaç yıl sonra geriye dönüp baktığımızda bu tür bir peri masalına nasıl inandığımızı ve bu duruma nasıl ulaştığımızı söyleyeceğimizi düşünüyorum.”

Hansson ayrıca, kripto para birimlerinin yasadışı faaliyetler için kullanılabileceğine dikkat çekerek kripto parada yatırımcı koruması konusuna odaklanma gereğini vurguladı. Merkez bankası müdürü ayrıca dijital varlıklar ile geleneksel düzenlenmiş finansal sektör arasındaki bağlantıların artması nedeniyle finansal istikrar konusundaki endişelerini de vurguladı.

Daha önce de belirtildiği gibi, ECB’nin politika yapıcısı, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin Estonya ulusal kripto para birimi Estcoin‘in kurulmasına yönelik eleştiriyi destekledi. Draghi, “Hiçbir üye devlet kendi parasını tanıtamaz; avro bölgesi para birimi avrodur. ”

Kasım ayında, ECB Yönetim Kurulu üyesi Benoit Coeure de Bitcoin’i (BTC) eleştirdi ve Satoshi [Nakamoto] ‘nun genesis bloğunu Ocak 2009’dan bu yana İngiltere bankalarının kurtarılmasıyla ilgili bir Times başlığına gömdüğünü belirtti. Birden fazla açıdan, Bitcoin finansal krizin kötülüğüdür.”dedi.

Coeure’in ifadesinin aksine, Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, Eylül ayında Avrupa Birliği’nin kripto varlık sınıflaması ve düzenleyici haritalamanın geliştirilmesine odaklanacağını belirtti. Dombrovskis, kripto varlıklarının “burada kalacağını” ve kripto pazarının “son türbülansa” rağmen “büyümeye devam ettiğini” söyledi.

Bir Cevap Yazın