ABD Senatörleri, Libra Destekçilerini Uyardı

ABD-Senatorleri-Libra-Destekcilerini-Uyardi-kripto-para-cryptocurrency-facebook-visa-mastercard-paypal

Facebook’un kripto para birimi (cryptocurrency) olan Libra’ya katılımlarını gözden geçirdiğini düşünen üç destekçi, ABD’li politikacılardan katılım konusunda uyarılar aldı.

Senato Mektubu: Facebook’un problemleri senin problemlerin.

Bloomberg’in 9 Ekim’de yayınlanan makalesine göre, iki ABD senatörü tarafından Visa, Mastercard ve Stripe’ye bir mektup gönderildi. İçinde, bildirdikleri üç ödeme devresine Libra’nın düzenleyici uygulamalarına daha yakından bakmak için baskı yaptıkları bildiriliyor.

Rapor, söylentilerin, şirketlerin Facebook’un kripto para birimi (cryptocurrency) üzerindeki ‘soğuk ayakları‘ hakkında yayılmaya başlamasından bir hafta sonra geldi. Eskiden Libra üyesi olan PayPal daha sonra resmen ayrılarak, mektubun somutlaştırdığı gibi göründüğü tepkilerden korktuğunu söyledi. Senatörlerin en son mesajı okundu:

Facebook şu anda gizlilik ihlalleri, dezenformasyon, seçim müdahalesi, ayrımcılık ve sahtekarlık gibi büyük sorunlarla mücadele ediyor ve bu başarısızlıkları kontrol altına alma becerisi göstermedi. […] Facebook’un risk yönetim sistemindeki zayıflıkların, sistemlerinizde etkili bir şekilde hafifletemeyeceğiniz zayıflıklar olacağından endişelenmelisiniz.”

Yaygın olarak tahmin edilen bir tepki

Mektubun yazarlarından biri olan Sherrod Brown, Senato Bankacılığı Komitesi’nde kıdemli Demokrat olmakla dikkat çekiyor. Komite planları hakkında çok sayıda duruşma yürüten birçok duruşma yapan Libra hakkında şüpheci bir görüşe sahip olmuştur.

Brown, Facebook’un genel bir güvensizliğinin finansal faaliyetlerine güvensizliğe dönüşebileceğini gösteriyor gibi görünüyor. Sözleri daha önce Ripple CEO’su Brad Garlinghouse tarafından yapılan ilk çıkarma problemlerinin tahminlerini yansıtıyor.

Facebook, dünyadaki bir dizi hükümetin çarpı işareti içindeydi” diye özetledi, Libra’nın 2023‘ten önce görüneceğinden şüphelendiğini ekledi.

Bir Cevap Yazın