ABD Hazine Bakanlığı’ndan Rusya’nın Dev Bankalarına Ağır Yaptırım!

Enes Cebe
abd hazine bakanlığı'ndan rusya'nın dev bankalarına ağır yaptırım!
Bitlo

Rusya’nın Ukrayna topraklarını işgal etmesi dünyadaki en çok konuşulan konu olurken, Rusya’ya karşı ne tür yaptırımların geleceği merak konusuydu.

BloombergHT haberine göre, ABD Hazine Bakanlığı, Rusya topraklarındaki en büyük ikinci finans şirketi olan VTB Bank’i de içermek üzere 4 Rus bankasını yaptırım listesine dahil etti. 

Hazine Bakanlığının duyurduğu açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahalesine karşı Rus ekonomisi ve finansal sistemine yönelik “ciddi ekonomik maliyetler” yaratacak önemli adımlar atıldığı belirtildi. 

Yapılan açıklamada, Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisinin (OFAC) ABD’nin müttefikleri ve ortaklarıyla Rus finansal sisteminin temel altyapısını hedef alan geniş ekonomik yaptırımları uygulamaya koyduğu kaydedildi.

Söz konusu yaptırımların, Rusya bankaları varlıklarının yaklaşık yüzde 80’ini hedef aldığı belirtilen açıklamada, Rus ekonomisi ile finansal sistemi üzerinde derin ve uzun süreli bir etki bırakacağı ifade edildi. 

Yaptırımların, Rusya’yı uluslararası finans ve ticaretten egale etmek için özel olarak tasarlandığı açıklandı.

Piyasa Aldırmazlığı Etkisi Görülür mü?

Rus birliklerinin Ukrayna topraklarına girmesi, dünyada birçok kesim tarafından tepkiyle karşılandı. Öyle ki ABD ve AB bu süreçte çeşitli yaptırım kararları aldı. Savaş ve yaptırımların getirdiği risk ortamının piyasaları kötü etkilediğini söyleyebiliriz. Ancak bazı ekonomistler bu duruma zamanla alışılacağını ve piyasa aldırmazlığı etkisinin devreye gireceğini söylüyorlar. 

Eski Hazine Müsteşarı Mahfi Eğilmez bu konuya ilişkin Twitter üzerinden şu paylaşımı yaptı:

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
joe biden'dan rusya-ukrayna savaşına i̇lişkin 8 maddelik açıklama!

Joe Biden’dan Rusya-Ukrayna Savaşına İlişkin 8 Maddelik Açıklama!

Sonraki Haber
i̇ngiltere’den rusya’ya yaptırım: putin’in girişimi başarısız olmalı

İngiltere’den Rusya’ya Yaptırım: Putin’in Girişimi Başarısız Olmalı

İlgili Haberler