Yeni LUNA Kimlere Dağıtılacak? Terra Kurtarma Planı LUNA 2.0 Nedir?

Gözde Kılıç
luna kurtarma planı ve luna 2.0
Bitlo

LUNA’da Neler Yaşanmıştı? Gelin Hatırlayalım ! 

Terra’nın dolara endeksli olan UST, dolara eşitliğini kaybedince LUNA ekosisteminde çöküş yaşanmıştı.UST’nin dolara eşitliği sağlanamayınca eşitliği sağlayabilmek için Terra elinde tuttuğu binlerce Bitcoin’i satmıştı ancak buna rağmen UST’yi kurtaramamıştı. Terra’nın çöküşü kripto para dünyasında da deprem etkisi yaratmıştı. 

Terra ekibi LUNA ve stablecoini (değeri bir varlığa eşitlenmiş veya sabit olan coinler) olan UST’nin çöküşünden sonra Luna’yı toparlamak için yeni çözümler geliştiriyor. Do Kwon LUNA’yı kurtarmak için Terra ağının çatallanmasıyla yeni token olan Luna 2.0 ‘ı piyasaya süreceğini açıkladı. Do Kwon’un bu planı %66 oyla onaylandı.

(Çatallanma (FORK) nedir diye merak ettiyseniz, bu içeriği inceleyebilirsiniz. https://www.paranfil.com/fork-nedir/ )

Terra (LUNA) Ekibi , şu an test edilmekte olan  Terra 2.0’i 28 Mayıs’ta yayına alacak. Luna, yeni kripto parasıyla saldırı öncesi ve saldırı sonrası Luna sahiplerine airdrop gerçekleştireceğini açıkladı. 

LUNA 2.0 NEDİR? 

LUNA 2.0, LUNA’yı canlandırmak için piyasaya sürülen yeni Luna tokenıdır. Yeni Terra ağında,ağın çöküş yaşayan stablecoini UST bulunmuyor. Luna ekibi , yatırımcıların  airdrop için herhangi bir başvuru yapmasına gerek olmadığını söyledi. 

AİRDROP NEDİR? 

Airdrop, cüzdan adreslerine token veya kripto para göndermek için kullanılan token dağıtım metodudur. Genellikle bu metot çeşitli borsa veya blockchain projeleri tarafından tanıtım yapma amacıyla ücretsiz bir şekilde varlık göndererek kullanılır.

LUNA AİRDROP DETAYLARI Neler? Yeni LUNA Kimlere Dağıtılacak? 

Saldırı sonrası Luna sahiplerine %10

  • Saldırı öncesi Luna sahiplerine %35,
  • Saldırı sonrası UST sahiplerine %15,
  • Saldırı öncesi UST sahiplerine %10,
  • Topluluk havuzuna %30, bu payın içerisinde %10’u geliştiricilere paylaştırılacaktır.

LUNA ve UST’ ye sahip olanlar , başlangıçta haklarının %30’unu geri kalan %70’ini ise  6 aylık bir süreçten sonra 2 yıl içinde alacaklar. 

1 milyondan fazla LUNA bulunduran cüzdanlara 4 yıllık bir süreç boyunca airdrop dağıtımı gerçekleştirilecek. 

Terra’nın  hesabından yapılan açıklamaya göre 27 Mayıs’ta piyasaya sürülmesi beklenen  LUNA 2.0  bir gün gecikmeyle yarın piyasaya sürülecek. 

TERRA EKOSİSTEMİ 1.3 MİLYARLIK  UST YAKACAĞINI DUYURDU! 

1.3 Milyarlık UST, UST toplam arzının %11’ ine denk geliyor. Coin burn yani coin yakmak para arzının azaltılması anlamına gelir. Yani yakma işlemiyle  UST’nin arzı azalacak.Genelde coin yakma işlemi yatırımcıları teşvik etmek ve fiyat dengesini sağlamak için yapılır. 

Coin yakma işleminin olumlu etkileri bulunmaktadır. Coin yakmanın fiyata nasıl etkileri olur diye sorarsanız,  genel olarak coin yakma işleminden sonra coinin değer kazandığını söyleyebilirim. 

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
balinalar xrp toplamaya devam ediyor! oeeoeoe

Balinalar XRP Toplamaya Devam Ediyor!

Sonraki Haber
ekonomi̇st hati̇ce kolçak: boğa sezonu i̇çin bitcoin’de 42.000 dolarları geçmemiz gerektiğini düşünüyorum! hatice kolçak 1

EKONOMİST HATİCE KOLÇAK: Boğa Sezonu İçin Bitcoin’de 42.000 Dolarları Geçmemiz Gerektiğini Düşünüyorum!

İlgili Haberler