Fork Nedir?

Fork terimi iki başlık altında incelemek gerekir. Hard fork ve Soft fork:

Hard Fork

Blok zincir (Blockchain) teknolojisi göz önüne alındığında, hard fork sistemdeki bütün bilgisayarların güncellenmesini gerektiren genel bir değişikliğe verilen addır. Kısaca hali hazırda bulunan blok zincirinden yeni bir zincire geçmeyi zorunlu kılar. Eski versiyonu çalıştıran sistemdeki bilgisayarlar artık zincire kabul edilmeyecektir. Ancak genellikle kısa bir süre içerisinde eski zincirde bulunan bilgisayarlar sistemlerini güncelleyecekler ve sistem eski hızında yeniden devam edeceklerdir.

Hard fork sisteminin maksadı ciddi güvenlik açıklarını kapatmak veya yeni bir özellik eklemek için yapılır.

Hard forkta hazırdaki blok zincirinden ayrı bir kol oluşur ve bu kol zamanla ana zincir haline gelir. Örneğin DAO saldırısından sonra Ethereum topluluğu oy birliğiyle hard forkta karar vermiştir. Hard fork DAO jeton sahiplerinin de Etherlerini geri almalarını sağlandı.

Soft Fork

Soft fork, Hard fork’tan farklı olarak sadece zincirde bulunan eski blokları geçersiz kılar, ancak eski bilgisayarlar da zincirin parçası olmaya devam ederler. Bu nedenle soft fork’ta her cihazın son güncellemeye geçmesine gerek yoktur. Çoğunluğun geçmesi yeterli olacaktır.

Yeni işlem türleri soft fork olarak eklenebilirler. Soft forklar cihazların yeni güncellemeye geçmesini zorunlu kılmaz. Zaten eski kuralları takip eden cihazlar, yenii kuralları da takip ederler. Soft forklar, Bitcoin, Ethereum ve diğer bazı blok zincirlerinde kullanılmıştır. Bu sayede özellikler yenilenmiş ve geliştirilmiştir.

Bir Cevap Yazın