Wikipedia’nın ilk görseli NFT olarak satıldı

Cem Yilmaz
wikipedia'nın ilk görseli nft olarak satıldı fkdfkd
Bitlo

2001 Ocak ayında hayata geçen ve şimdilerde 20.yaşını kutlayan Wikipedia, açık artırmayla ilk NFT’sini sattı. Satış açık artırma konusunda bir dev haline gelmiş Christie’s aracılığıyla gerçekleşti.

Ücretsiz bir dijital ansiklopedi olan Wikipedia’nın Kurucu Ortağı Jimmy Wales’tan gelen iki NFT’nin açık artırması Christie’s aracılığıyla 15 Aralık’ta tamamlandı.

wikipedia'nın ilk görseli nft olarak satıldı dsds

Açık artırmada 2 adet NFT satıldı. Bunlardan biri “The Birth Of Wikipedia” (Wikipedia’nın Doğuşu) diğeri ise Jimmy Wales’a ait olan ve Wales’ın Wikipedia’yı kurmak için kullandığı bilgisayar Strawberry iMac’ti. Sitenin ilk hali olan “The Birth Of Wikipedia” 750 bin dolara alıcısını buldu, iMac ise 187.500 dolara alıcı buldu.

wikipedia'nın ilk görseli nft olarak satıldı sdsdsdsdsd

“The Birth Of Wikipedia” görselinde site yayınlandığında yazılan ilk mesaj da yer alıyor. Wales Wikipedia’yı kurduktan sonra “Hello, World!” (Merhaba Dünya!) mesajını yayınlamıştı.

Christie’s yöneticilerinden olan Peter Klarnet, açık artırmanın koleksiyonerler arasında internet tarihine gösterilen ilginin arttığını ortaya koyduğunu söyledi. Christie’s’e göre Wikipedia, NFT satışlarından  elde edilen gelirin bir kısmını WT.Social için harcayacak. WT.Social Wales’ın alternatif sosyal medya ağıdır.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
binance, bahreyn merkez bankasından kripto varlık hizmet sağlayıcı lisansı aldı

Binance Şu 3 Altcoini Listeden Çıkaracağını Duyurdu

Sonraki Haber
elon musk’tan açıklama: dogecoin daha i̇yi

Elon Musk Web 3.0’ı Eleştirdi

İlgili Haberler