Venezuela, Asgari Ücreti Ulusal Kripto Para Birimine Sabitledi

Enes Cebe
venezuela, asgari ücreti ulusal kripto para birimine sabitledi
Bitlo

Bloomberg haberine göre Venezuela, ülke asgari ücretinin yüzde 50’sinin artık ulusal Petro (PTR) kripto para birimine sabitleneceğini duyurdu.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Yeni asgari ücreti 126 Venezüella bolivar (28 dolar) olarak açıkladı. Bu, hükümetin kripto para birimi olan Petro’ya yüzde 50 oranında sabitlenmesi ile asgari ücrette 18 katlık bir artışı ifade ediyor.

Petro Hakkında

Petro, DASH blok zincirinin üzerine inşa edilmiş ve devlet ihracı çerçevesinde merkezileştirilmiştir. Petro, kripto para biriminden daha çok Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) olarak iş görmektedir.

Reklama konu olan blok gezginine erişilemediğinden Petro hakkında pek fazla bir bilgi bulunmuyor. WayBack internet arşivi, Nisan 2020’de kullanıma sunulan bir blok gezgini gibi görünen birkaç bilgi gösterse de, sayfa o zamandan beri atıl durumda görünüyor.

Teorik olarak, Venezuela merkez bankasından veya yerel borsalardan bitcoin ve litecoin ile PTR satın almak mümkündür, ancak fiyatlar merkez bankası kuru ile özel döviz kuru arasında hızlı bir şekilde değişmektedir.

Raporlara göre, çoğu Venezuelalı PTR’yi tercih etmekten ziyade zorunlu olarak kullanıyor.  Örneğin, emeklilik ödemeleri PTR üzerinden yapılıyor. 

Ayrıca, Trump yönetimi tarafından uygulanan yaptırımlardan dolayı ABD sakinlerinin PTR tutması veya takas etmesi yasaktır. 

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
ted cruz: texas kriptonun başlangıç noktası olmalı

Ted Cruz: Texas Kriptonun Başlangıç Noktası Olmalı

Sonraki Haber
htc, metaverse özellikli akıllı telefonunu piyasaya sürecek 97951950 gettyimages 646727946

HTC, Metaverse Özellikli Akıllı Telefonunu Piyasaya Sürecek

İlgili Haberler