Türk Telekom Devi Turkcell, Blok Zincir (Blockchain) Kimlik Yönetimi Ürününü Tanıttı

Turk-Telekom-Devi-Turkcell-Blok-Zincir-Blockchain-Kimlik-Yonetimiuurununu-Tanitti-bitcoin-btc-kripto-para-cryptocurrency

İstanbul merkezli telekomünikasyon hizmetleri sağlayıcısı Turkcell, 26 Şubat’ta çıkan Daily Sabah gazetesinde, kimlik yönetimi için blok zinciri (blockchain) bazlı bir hizmet sundu.

Turkcell’in yeni blok zinciri (blockchain) ürününü 25 Şubat’taki Mobile World Congress’de (MWC) duyurduğu bildirildi. Kimlik Yönetimi çözümü, kullanıcılara kişisel bilgileri üzerinde kontrol sağlamak ve Genel Veri Koruma Yönetmeliğine (GDPR) uygun olarak gizlilik sağlamak için tasarlandı.

Mevcut kimlik yönetimi sistemleri, kullanıcıların verilerinin üçüncü şahıslarla paylaşılmasını düşünürken, Turkcell’in blok zincir (blockchain) ürünü gerekli kullanıcı verilerini bir blok zincir (blockchain) üzerinde depolar ve ek kimlik doğrulamasını ortadan kaldırır. Turkcell ayrıca, ihtiyacı olanlara bağış uygunluğunu doğrulamak için kimlik yönetimi çözümünü içeren blok zinciri (blockchain) temelli bir bağış sistemi de sundu.

Turkcell Müşteri Deneyimi ve Bilgi Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Serkan Öztürk, “hizmetlerimizin tasarımında öncelikli olan dijital hizmetlerimiz ve çözümlerimizin müşteri deneyimini geliştirmek için blok zincir (blockchain) teknolojisinin kullanılması şart” dedi. “Çabalarımız [Turkcell] dijital hizmetlerimizi geliştirmemize ve müşteri deneyimindeki çıtayı yükseltmemize yardımcı olacak” dedi.

1994 yılında kurulan Turkcell, Türkiye merkezli ve dokuz ülkede faaliyet gösteren dijital bir operatördür. 2018 yılında, grubun net gelirinin 2 milyar liraya (377 milyon $) ulaştığı, grubun gelirlerinin yıllık % 21 arttığı bildirildi.

Blok zincir (blockchain), global olarak telekom sektöründe geniş çapta kabul görmüştür. İspanya’nın en büyük çokuluslu telekomünikasyon şirketi Telefonica’nın, dijital inovasyonunu blok zincir (blockchain) ve yapay zeka kullanarak genişletmek için Microsoft ile ortaklık yaptığını bildirdi. İşbirliği, iki şirket tarafından yürütülen önceki çalışmalara dayanarak müşteri odaklı teknolojik gelişmeleri içereceği bildiriliyor.

Güney Kore’nin en büyük kablosuz operatörü SK Telecom (SKT), erişim gibi uygulamalar için kullanılabilecek ticari, blok zinciri (blockchain) ile çalışan mobil bir kimlik çözümü geliştirmek için dünyanın en büyük beşinci telekom şirketi olan Alman Deutsche Telekom ile işbirliği yaptı.

Bir Cevap Yazın