Türk Sanal Para Birimi Nedir?

Gülcan Uyanıker
türk sanal para birimi nedir?
Bitlo

Türk sanal para birimi olan LiraT (TRYT), Bitlo tarafından üretilen ve Türk lirasına endeksli olan teminatlı bir kripto para birimidir. Fiziki bir karşılığı olan TRYT token Avalanche (AVAX) ağı üzerinde çalışmaktadır. Bitlo tarafından üretimi yapılan her bir LiraT karşılığında şirket kasalarına aynı değerde Türk lirası eklenmektedir. LiraT (TRYT), Türk lirasını herkes için erişilebilir kılmayı ve Türk lirası ile yapılan işlemleri yatırımcılar için daha kolay hale getirmeyi amaçlamaktadır.

Türk Sanal Para Birimi Projesi: LiraT (TRYT)

Türk lirası karşılığında üretilen TRYT token Avalanche (AVAX) blok zinciri üzerinde çalışmaktadır. Bitlo tarafından üretilen teminatlı bir stablecoin olan LiraT, AVAX uyumlu herhangi bir kripto para cüzdanında saklanabilmektedir. Yatırımcılara sunulan her LiraT karşılığında şirketin kasasına 1’e 1 oranda fiziki Türk lirası eklenmektedir. Yani, 1 TRYT token 1 Türk lirası karşılığında üretilmektedir. 

TRYT tokenın maksimum arzı bulunmamaktadır. Türk lirası ile arasındaki 1’e 1 dengesini korumak adına arzı artırılıp azaltılabilmektedir. TRYT token ile Türk lirası arasındaki arz-talep dengesinin korunması için bir akıllı sözleşme yaratılmıştır. Yaratılan bu akıllı sözleşme ile birlikte her TRYT üretiminde şirket kasasına otomatik olarak aynı miktarda Türk lirası eklenmektedir. Şirketin kasasında bulunan Türk lirası miktarı azaldığında ise yine bu akıllı sözleşme tarafından TRYT yakımı gerçekleştirilmektedir. 

TRYT token, volatilitesi yüksek olan kripto para piyasalarında yatırımcılarını ani fiyat dalgalanmalarına karşı korumaktadır. Blok zincir teknolojisinin sunduğu tüm avantajlardan yararlanan bu token, dünyanın her yerinden gün ve zaman fark etmeksizin 7/24 transfer edilebilmektedir. TRYT token sayesinde yatırımcılar Türk lirası işlemlerini daha hızlı, daha ucuz ve daha kolay bir şekilde gerçekleştirebilmektedirler. 

TRYT Token Nasıl Alınır?

LiraT (TRYT) güvenilir kripto para borsaları üzerinden alınıp satılır. Türkiye’nin köklü kripto para borsalarından Bitlo.com üzerinden de TRYT/TRY paritesinde Türk lirasıyla işlem yapmak mümkündür.

LiraT’ın (TRYT) Yatırımcısına Sunduğu Avantajlar Nelerdir?

TRYT Token’da diğer tüm stablecoinler gibi yatırımcılarına fiyat istikrarı sağlayarak onları ani fiyat dalgalanmalarından korur. Her stablecoinin sunduğu avantajların yanı sıra TRYT yatırımcısına bazı başka avantajlarda sağlamaktadır. 

Şeffaflık:

Stablecoinler yatırımcı kitlesini ani fiyat dalgalanmalarından korumaktadırlar. Yatırımcılar genellikle stablecoini çıkaran şirketin beyanına güvenmek durumunda kalırlar. Kullanıcılarına yüksek oranda şeffaflık sunan Bitlo, hesaplarında bulundurulan teminat Türk lirası miktarını kullanıcılarla güncel olarak paylaşmaktadır. 

Kolay Erişim:

Blockchain teknolojisinin sunduğu imkanlar sayesinden TRYT token yatırımcıları, dünyanın her yerinde gün ve saat fark etmeksizin Türk lirası işlemi gerçekleştirebilmektedirler. 

Cüzdandan Cüzdana İşlem:

TRYT token, AVAX uyumlu kripto para cüzdanlarında tutabilir ve günün her saati bir cüzdan adresinden diğer cüzdan adresine kolaylıkla gönderebilirler. Eşler arasında ve merkeziyetsiz bir şekilde gerçekleşen TRYT token işlemleri yapılırken aracı kurumlara gerek duyulmaz. 

Ucuz ve Hızlı Transfer:

LiraT (TRYT), blok zincir tabanlı merkeziyetsiz bir kripto para birimidir. Merkeziyetsiz bir kripto para birimi olduğu için TRYT ile yapılan işlemlerde banka gibi aracılar bulunmaz. Bu da TRYT tokenın fiziksel Türk lirasına kıyasla çok daha kolay, ucuz ve hızlı transfer edilebilmesini sağlar. 

Ticari Faaliyetlerde Ödeme Yapma:

Hızla yaygınlaşan ve kabul görülmeye başlayan kripto para birimleri düzenlemelerin izin verdiği ülkelerde ödeme aracı olarak kullanılmaya başlandı. Kripto para birimleri ile ödeme yapmanın yasal olduğu ülkelerde TRYT token ile de ödeme yapılabilir. Fiyat dalgalanmalarından etkilenmediğinden TRYT token, iyi ve istikrarlı bir ödeme aracıdır. 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
bitcoin ve altcoin yatırımcıları ağustos ayında bu tarihlere dikkat etmeli! 17 1

Bitcoin ve Altcoin Yatırımcıları Ağustos Ayında Bu Tarihlere Dikkat Etmeli!

Sonraki Haber
dijital hizmetlere vergi getiren ülkelerden biri de

Dijital Hizmetlere Vergi Getiren Ülkelerden Biri de “Filipinler” Oldu

İlgili Haberler