Token Nedir?

Gülcan Uyanıker
token nedir?
Bitlo

2002 yılında Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin’in whitepaper’ını yayınlamasının ardından kripto para dünyası tanınmaya başladı. 2009 yılında ise Bitcoin blok zincirinin harekete geçmesiyle kripto dünyası hızla büyümeye başladı. Bitcoin’in ardından piyasaya birçok coin ve token eklenmeye başladı. Hızla gelişen bu piyasaya ile ilgili ise yatırımcıların akıllarında bazı sorular yer almaya başladı. Bunlardan birisi de token nedir sorusu oldu. Bu yazımızda token nedir sorusuna detaylı olarak cevap vereceğiz.

Kendi blok zincirine sahip olmayan tokenlar, mevcut blok zincirlerine entegre edilerek oluşturulmaktadır. Birim değere sahip olan tokenlar bu değerler üzerinden alınıp satılmaktadır. Yalnızca bir değeri değil, bir ürünü veya bir hizmeti de temsil edebilen tokenlar varolan bir blok zinciri üzerinde oluşturuldukları için yeni bir coin üretmekten daha kolaydır. İncelenen akıllı kontrat yapılarına göre ise günümüzde birçok tokenın Ethereum blok zinciri üzerinde inşa edildiği görülmektedir. 

En Popüler Tokenlar

ABD dolarına endeksli bir stablecoin olan Tether (USDT), en çok bilinen ve en yüksek piyasa değerine sahip tokenlardan biridir. Tether, Ethereum ve Bitcoin blok zincirinde yer almaktadır. Tether’in ardından Decentraland (MANA), The Sandbox (SAND), Compound (COMP) ve Chainlink’te (LINK) popüler tokenlar arasında yer almaktadır.

Token Çeşitleri Nelerdir?

Tokenlar işlev ve kullanım alanlarına göre Credit Token, Utility Token, Governance Token ve Equity Token olmak üzere  4 gruba ayrılmaktadırlar:

1- Credit Token: Yatırımcı ve girişimci arasında köprü görevi gören Credit Token, kredi verme amacı ile kullanılmaktadır. Bu token türünde girişimciler yatırımcılardan borç alabilirler.

2- Utility Token (Fayda tokenı): Hizmet amacı ile üretilen tokenlardır.

3- Governance Token (Yönetişim tokenı): Bu tokena sahip olan yatırımcılar belirli bir hizmetin ya da projenin yönetişiminde söz hakkına sahip olurlar.

4- Equity Token: Halka arzda yatırımcının sağladığı fayda ile equity token sistemindeki fayda aynıdır. Yani token sahipleri temettü veya sabit komisyon alırlar.

Token ve Coin Arasında Bulunan Farklar Nelerdir?

Kriptoloji bilimi kullanılarak üretilen coinler kendi blok zincirleri üzerine inşa edilmektedirler. Yani bir coin yaratılmadan önce onun blok zinciri yaratılmalıdır. Bu durum tokenlarda böyle değildir. Tokenlar, varolan bir blok zinciri üzerine inşa edilmektedir. Ayrıca coin bir dijital para token ise bir dijital varlıktır. Coin ile kripto para birimi satın alırken, token ile bir hizmet veya ürün satın alabilirsiniz. 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
rio de janeiro, bitcoin entegrasyon planlarını harekete geçiriyor 18 4

Rio de Janeiro, Bitcoin Entegrasyon Planlarını Harekete Geçiriyor

Sonraki Haber
miss trader;

Miss Trader; “Bitcoin’in Gerçek Değeri 100-150 Bin Dolar”

İlgili Haberler
ido nedir?

IDO Nedir?

Haber İçeriği Gizle Initial DEX Offering (IDO) Nedir?IDO Nasıl Çalışır?IDO’nun Avantajları Nelerdir?IDO’nun Dezavantajları Nelerdir?IDO, IEO ve ICO’ların Arasındaki…
Gülcan Uyanıker
Devamını Oku