TCMB, Bugün Faiz Kararını Açıklayacak! Neler Bekleniyor?

Özlem Özbek
tcmb, bugün faiz kararını açıklayacak! neler bekleniyor? 8 3
Bitlo

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bugün yılın 6. Para Politikası Kurulu toplantısını yapacak. Piyasalar, bugünkü toplantıda %14 oranının korunmasını bekliyor. 

Aralık ayında faiz indirimi yapan Merkez Bankası, geçmiş son beş toplantıda faizi %14 oranında tutmuştu. Bugünkü kararda da bu oranın korunması bekleniyor. Merkez Bankası Mayıs’ta gerçekleştirilen toplantısında makroihtiyati politika setine ek tedbirler alarak kararlı bir şekilde uygulamaya devam edeceklerinin altını çizmişti. bu toplantı kapsamında da Merkez Bankası’nın TL’yi destekleyecek politikalar benimseyeceği düşünülüyor.

TL varlıkları negatif ayrışıyor

Piyasalar, Merkez Bankası’nın, %73,5 oranına artan enflasyon değerleri karşısında faiz dışı önlemlerin TL için yeterli olmadığını belirtiyor. Özellikle de gerçek getirinin olmaması ve dünyada merkez bankalarının sıkılaşma tercih etmesi TL varlıklarının negatif ayrışmasına sebep oluyor. Enflasyona yönelik yapılacak açıklamalarda keskin bir değişikliğin söz konusu olmaması bekleniyor. 

tcmb, bugün faiz kararını açıklayacak! neler bekleniyor? 9 5

PPK öncesi 17,36 seviyesinde işlem gören USD/TRY kurunda bu hafta kısa süreli de olsa aşağı ve yukarı hareketlilik yaşanıyor. Haftanın ilk günü 17,43’e, ardından 17,69’a çıkan rakam, dün 17,03’e kadar düştü. Bugün ise gece saatlerinde, 17,75 sevilerine çıkıldı. Anlık değişimlerin ardından ise 17,30 seviyelerinde işlem görüyor.

Merkez Bankası’nın faiz oranlarını sabit tutacağına kesin gözüyle bakılan toplantı sonucunda kur üzerinde oynaklık yaşanması için karar metninde güvercin ifadelerinin daha baskın olması gerekiyor. Bu anlamda bir beklenti söz konusu ve bunun nedeni de yakın zaman içerisinde açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Faiz artırımı yok, aksine faizi indirmeye devam edeceğiz.” ifadesiydi.

Piyasalara göre bankanın yüksek enflasyon sebebiyle faiz indirimine ara verdiğini düşünüyor ve bu noktadan bakıldığında ise enflasyonun Haziran ayında da yükselmeye devam etmesi öngörüldüğü için bu toplantı kapsamında da pas geçilmesi bekleniyor.

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
bitcoin dip seviyesinde mi? 6 3

Bitcoin Dip Seviyesinde mi?

Sonraki Haber
zuckerberg, meta'nın yakın gelecekte milyarca i̇nsana ulaşacağını söylüyor 10 2

Zuckerberg, Meta’nın Yakın Gelecekte Milyarca İnsana Ulaşacağını Söylüyor

İlgili Haberler