Tayland Ticaret Bakanlığı: Telif Hakkı, Tarım ve Finans için Blok Zincir (Blockchain) Çözümleri Araştırıyor

İngilizce yayın yapan Tayland gazetesi Bangkok Post’un haberine göre, Tayland Ticaret Bakanlığı telif hakkı, tarım ve ticaret finansmanı alanında blok zincir kullanımıyla ilgili fizibilite çalışmaları yapmaya başladı.

Tayland Ticaret Politikası ve Strateji Ofisi’nden (TPSO) Taylandlı yetkili Pimchanok Vonkorpon’un, Bangkok Post’a yaptığı açıklamada, çalışmanın Bangkok’taki İngiliz büyükelçiliği yardımıyla yürütüldüğünü söyledi. Habere göre bakanlık, merkezi olmayan çözümlerin, özellikle küçük işletmelerle ilgili olarak ülkenin rekabet edebilirliğini ve güvenilirliğini artırabileceğini öğrenmek istiyor.

Vonkorpon, blok zincir (blockchain) fizibilite çalışmalarının, akıllı sözleşmelerle birlikte dijital kimliklerin, IP kayıt yönetiminin ve güvenliğin işlenmesini de içereceğini de sözlerine ekledi.

TPSO ayrıca pirinç ihracatı sektöründe blok zincir uygulamak için ‘kum havuzları (sandboxes)’ oluşturmak istiyor.

Gazetenin haberine göre, çiftçiler Bakanlığa, tarım ürünlerini yurtdışına gönderme prosedürünün en az yedi devlet kurumundan onay gerektirdiğini ve bu nedenle maliyetlerin arttığını, işlemlerin 15-20 gün sürdüğünü belirttiler. Blok zincir (blockchain) teknolojisi ile, ihracatta harcanan sürenin üç güne indirgenmesi ve gıda zincirinin tüm seviyelerindeki güvenliği arttırması bekleniyor.

IBM kısa bir süre önce ABD’nin Walmart ve Fransa’nın Carrefour gibi dev perakendecilerin katıldığı blok zincir (blockchain) tabanlı Food Trust’ı piyasaya sürdü. Sistem, çiftçiden gelen ürünlerin depolanmasını ve müşterilerin iade ürünlerini geri çağırmayı kolaylaştırıyor.

Tayland’ın finans sektörü de aktif olarak blok zincir (blockchain) teknolojisini araştırıyor. Tayland Bono Piyasası Birliği (TBMA), blok zincirini kullanmaya olan ilgisini de dile getirdi. Kuruluş, daha hızlı tahvil sertifikası ihracı sağlamak için yeni bir kayıt şirketi hizmet platformu oluşturdu. Rapora göre, merkezi olmayan bir çözüm, 7-15 gün süren tahvil ihracı süresini 3-4 gün gibi kısa bir sürede çözülmesine yardımcı olabilir.

Eylül ayında, Tayland’ın dördüncü büyük bankası olan Kasikornbank, müşterilerine sınır ötesi ödemeler için blok zincir (blockchain) çözümleri sunmak için Visa B2B Connect ile ortaklık kurdu. Bu ortaklık operasyon güvenliğini artırması beklenen bir hamleydi.

Blok zincir teknolojisinin farklı bir çok sektörde kullanılması hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Siz de görüş ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın