Singapur ve Kanada Merkez Bankaları İlk Sınır Ötesi Blok Zincir (Blockchain) Ödemesini Tamamladı

Singapur-ve-Kanada-Merkez-Bankalari-İlk-Sinir-otesi-Blok-Zincir-Blockchain-odemesini-Tamamladi-kripto-para-cryptocurrency-dlt-jpmorgan

Singapur ve Kanada merkez bankaları, 2 Mayıs’ta onaylanan ortak bir basın bülteninin birbirlerine kripto para (cryptocurrency) göndermek için blok zinciri (blockchain) ağlarını başarıyla kullandılar.

Her iki bankanın da takip ettiği dağıtılmış muhasebe teknolojisinin (DLT) projelerinin bir parçası olarak, Singapur Para Otoritesi (BAS) üçüncü bir taraf olmadan Kanada Bankası’na (BoC) fon gönderdi.

İki DLT ağı birbirine bağlanarak bu süreç mümkün oldu: MAS’in yeni Project Ubin platformu ve BoC’un Project Jasper.

Platformların geliştirilmesine yardımcı olan JPMorgan ve muhasebe devi Accenture, ticareti mümkün kılmak için bankalarla da işbirliği yaptı.

Basın açıklamasında MAS fintech memuru Sopnendu Mohanty, “Merkez bankası blok zinciri (blockchain) projelerinin bir sonraki dalgası, sınır ötesi ödemelerin geleceği ile ilgili politika soruları ile birlikte teknoloji araştırmasını bir araya getirerek daha da ilerleme kaydedebilir” dedi. Ekledi:

“Zorlu bir çalışma ve tüketicilere, işletmelere ve daha geniş finans sektörüne fayda sağlamak için diğer küresel bankaları bu küresel işbirliğinde bize katılmaya davet ediyoruz.”

Dünya genelinde gelişmenin çeşitli aşamalarında banka tarafından başlatılan diğer blok zinciri (blockchain) ödemeleri planlarında olduğu gibi, maliyet düşürücü ve verimlilik, katılımcıların başarıyla tamamlandığını iddia ettiği merkez bankası ticaretinin merkezinde yer almaktadır.

MAS ve BoC daha sonra ortak ağ köprüsünün yararlarını tartıştıkları bir özet rapor yayınladı.

“Testlerimizde, herhangi bir işlem başarısız olursa başka hiçbir işlem yapılmaz, böylece bir işlemin tutarlılığının sona ermesini sağlar” diye yazıyor. Belirtilen özet:

“Muhabir bankacılık ödeme yönteminde, gönderen ve alıcı muhabir bankaya güvenir. HTLC kullanan bu DLT tabanlı sistemde, üçüncü bir taraftan ziyade teknik sistemde de olsa güven gerekli olacaktır. ”

MAS, 2020 projesini Proje Ubin’in somut sonuçlar vermeye başlaması için potansiyel bir zaman dilimi olarak görmüştü.

Bir Cevap Yazın