Sigorta Devi Aetna, Sağlık Endüstrisi için Blok Zincir (Blockchain) Ağında IBM ile İşbirliği Yapıyor

Sigorta-Devi-Aetna-Saglık-Endustrisi-icin-Blok-Zincir-Blockchain-Agında-IBM-ile-İsbirligi-Yapiyor

ABD merkezli sağlık sigortası devi Aetna, sağlık sektörüne uygun bir blok zinciri (blockchain) ağı oluşturmak için IBM ile ortaklık kurdu.

Dünya çapında 39 milyondan fazla müşteriye hizmet verdiği tahmin edilen Aetna‘nın, IBM ile blok zincirleme (blockchain) sisteminin sigorta talep işlemlerini ve ödemelerini kolaylaştırmak ve dizinleri yönetmek için tasarlandığını açıklayan ortak bir bildiri yayınladı. Sigorta devi yakın zamanda perakende eczane ve sağlık şirketi CVS Health Corp. ile birleşti.

Amerikan finansal hizmetler şirketi PNC Bank ile birlikte, 55 milyondan fazla üyeyi bir araya getiren diğer iki sağlık sigortasının da girişime katıldığı bildirildi: kar amacı gütmeyen Health Care Service Corp., dördüncü en büyük Amerikan sağlık sigortası olan 15 milyondan fazla üyesi ve ABD’de 40 milyondan fazla insanı kapsayan Anthem Inc.

PNC Bank’ın hazine yönetim biriminin yöneticisi Chris Ward, Reuters’e, bir blok zincir (blockchain) çözümü uygulamasının “sektörü sarsmaya devam eden sürtünme, kopyalanma ve idari maliyetleri kaldırabileceğini” söyledi.

Açıklamaya göre, sağlık ve teknoloji sektörlerinden diğer üyelerin projeye önümüzdeki aylarda katılması bekleniyor.

Aetna, veri bütünlüğü, güvenlik ve maliyet verimliliğini arttırmak için blok zinciri (blockchain) çözümlerini denemek üzere geçen yıl bir ittifak kuran büyük Amerikan sağlık şirketlerinden bir grup. Girişim aynı zamanda önde gelen Amerikan sağlık hizmeti kar amacı gütmeyen Ascension‘i de içeriyor.

Blok zincir (blockchain) teknolojisi, küresel sağlık sektöründe, sigorta şirketleri, hastaneler ve diğer endüstri profesyonellerinin hassas klinik ve diğer sağlıkla ilgili bilgileri paylaşma, güvenlik altına alma ve düzene koyma konusundaki faydalarını keşfetmeleri sonucu değer kazanmaya devam ediyor.

Bir Cevap Yazın