Sberbank Avrupa Pazarindan Çekildi

Cem Yilmaz
sberbank avrupa pazarindan çekildi mm
Bitlo

Rusya’nın önde gelen bankası Sberbank Avrupa’dan çekilme kararı aldı. Rusya’nın Ukrayna’ya olan işgalinden sonra ve gerçekleşen yaptırımların ardından gerçekleşen nakit çıkışları, çalışanlara ve mülke yönelik tehditleri gerekçe gösteren Sberbank Avrupa’dan çekilme kararı aldı.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasından bu yana yaptırımlar her geçen gün artıyor ve bu durumlar ülke ekonomisini zora sokuyor. Reuters’e göre, “Son dönemde kripto yanlısı hamleleriyle ön plana çıkan Sberbank, artık Avrupa pazarında faaliyet göstermeyecek.” Avrupa’daki alt bölümlerine likidite sağlamadığı bildirilen haberde, tüm mudileri ödemeye yetecek sermayenin bulunduğu da aktarıldı. Açıklamada şunlar yer aldı:

“Şu anda Sberbank Avrupa pazarından ayrılma kararı aldı. Gruba bağlı bankalar anormal nakit çıkışları ve çalışanlarının ve şubelerinin güvenliğine yönelik tehditlerle karşı karşıya kaldı.”

ECB’ye göre ise ; Sberbank’ın mevduat sıkıntısı nedeniyle iflasla karşı karşıya olduğu konusunda uyardı. Avusturya, Almanya, Hırvatistan, Macaristan ve diğer ülkelerde faaliyet gösteren bankanın Avrupa’da 14 milyar dolarlık aktifleri bulunuyor.

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
elon musk ve mcdonald's arasındaki etkileşim devam edecek mi? elon

Elon Musk ve McDonald’s Arasındaki Etkileşim Devam Edecek mi?

Sonraki Haber
ukrayna grivnası kripto para piyasalarında rekor kırdı!

Ukrayna Grivnası Kripto Para Piyasalarında Rekor Kırdı!

İlgili Haberler