Rusya Kripto Ödemelerini Yasaklayan Yasa Tasarısınının İlk Adımını Onayladı

Özlem Özbek
rusya kripto ödemelerini yasaklayan yasa tasarısınının i̇lk adımını onayladı 14 1
Bitlo

Yerel basında Salı günü içerisinde bildirildiği üzere Rusya Parlementosu’nun alt kanadı Devlet Duması Mali Piyasalar Komitesi Başkanı Anatoly Aksakov tarafından da destek alan yasa tasarısı, çekinceli bir süreçten geçti. tasarı, DFA değişim yöneticilerinin, ödemeler için token kullanımını kapsayan herhangi bir anlaşmayı durdurma yükümlülüğünü öne sürse de “federal yasalar tarafından öngörülen” durumlarda yasak ortadan kalkabilir. 

Hukuk uzmanları, söz konusu bu tasarıyı dijital hakların ve token varlıkların düzenlenmesini sıkılaştırdığı için eleştirdi. Bu noktada ana sorunlardan biri, tasarının kripto paralar olarak değilde, altcoinler olarak bilinen DFA’ları genellikle güvenlik jetonları olarak kullanırken bir ödeme yöntemini kapsıyor olmasıdır. Bir diğer nokta ise, “parasal vekil” terimi oldu. Tasarı DFA’ların parasal vekil olarak kullanılmasına yasak getirmek isterken, Rus yasalarında bunun net bir tanımı bulunmuyor. 

Tasarı aynı zamanda, dijital finansal varlıkların çıkarıldığı bir finansal platform, yatırım platformu veya bilgi sistemi olarak geniş bir şekilde tanımlanan “elektronik platform” kavramını da tanıtıyor. Elektronik platformlar, ulusal ödeme sisteminin konusu olarak değerlendirilecek ve merkez bankası kaydına sunulmak zorunda kalacak. DFA’larla yapılan her büyük aksiyonun kaydı alınacak. 

Dijital Finansal Aktiflerle ilgili mevcut yasa, 2021’de yürürlükte yerini aldı. 2022 mayıs ayında ise DFA’larla ilgili vergi değişiklikleri Devlet Duması’ndaki ilk okumadan geçmeyi başardı. Ek olarak ise “Dijital Para Birimi Üzerine” ve “Rusya Federasyonu’nda Madencilik Üzerine” olan yasa tasarıları yasama sürecindeki varlığını sürdürüyor. 

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
kripto milyarderlerinin servetlerinde son durum 11 1

Kripto Milyarderlerinin Servetlerinde Son Durum

Sonraki Haber
bitcoin 20 bin doların altına düşerse ne olur? 1

Bitcoin 20 Bin Doların Altına Düşerse Ne Olur?

İlgili Haberler