Polkadot Yönetim Sistemini Değiştiriyor!

Cem Yilmaz
polkadot yönetim sistemini değiştiriyor! ff
Bitlo

Polkadot yönetim sistemini değiştiriyor ve tamamen merkeziyetsizliği planlıyor. Polkadot’un bu yeni projesiyle ilgili açıklama Decoding konferansında geldi. Polkadot Gov2 adını verdikleri bir yönetim sistemine geçiş yapıyor. 

Eski sistemi inceleyecek olursak Polkadot’un aktif olan yönetiminde Polkadot Council bir grup kişiden oluşmaktaydı. Bu ekipte yer alan kişiler Polkadot hazinesinin harcama seçeneklerinde üstün haklara sahipti.

Polkadot’a göre bu sistem merkeziyetsizlik yapısıyla ters düşmektedir. Gov2 sisteminde Polkadot Council ortadan kaldırılacak ve herkesin kendi fikirlerini sunduğu, oylama yapabildiği referandum sistemi olacak.

Acala projesinin kurucusu Bryan Chen konu ile ilgili şu ifadeleri kullandı.

“Polkadot’s Governance v2, ortak bir altyapıyı paylaşırken parachain’lerin arzu ettiği yönetişim sürecini oluşturmaları için yeni yapı taşları sunuyor. Bu merkeziyetsizlik ve verimlilik arasındaki doğru denge ile yönetişim süreçlerini uygulamak için yeni olasılıkların yolunu açıyor.”

Bilindiği üzere Acala Polkadot tabanlı bir projedir. Yeni yönetim sisteminin Kusama’da hayata geçmesi planlanıyor. Sistem bu sürecin ardından Polkadot ağında bir hard fork ile uygulamaya geçecek.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
fundstrat, bitcoin’de satış bekliyor! fiyat daha da düşecek mi? fun

Fundstrat, Bitcoin’de Satış Bekliyor! Fiyat Daha da Düşecek mi?

Sonraki Haber
andreessen horowitz, layer-1 projesi linera’ya yatırım yaptı! a16z

Andreessen Horowitz, Layer-1 Projesi Linera’ya Yatırım Yaptı!

İlgili Haberler