Over The Counter (OTC) Nedir?

Over the counter (OTC), tanınmış borsalar dışında yapılan formal takaslara verilen genel isimdir. Over the counter deyimi merkezi bir yapı yerine bir satıcı üzerinden işlem gören hisseler için kullanılabilir.

Birçok yatırımcı için over the counter ile geleneksel borsalar arasında uygulamda pek bir fark yoktur. Elektronik sistemlerin gelişmesi daha yüksek işlem hacmi ve daha iyi bilgiyi olası kıldı. Ancak işlemlerin iki işlem yönteminin gerçekleştiği ortamlar arasında farklar vardır. Geleneksel bir borsada, herkes herkesin verdiği teklifleri görebilir ancak over the counter bir sistemde böyle bir imkan bulunmamaktadır. Şeffaflık daha azdır ve borsalar kadar kontrollü değildir. Bu yüzden acemi yatırımcılar bu riskleri gözardı ederek tuzağa düşebilirler.

Bazı hisselerin over the counter işlem görmesinin sebebi genellikle şirketin borsada işlem görecek büyüklüğe sahip olmamasıdır. Listelenmemiş hisse olarak da bilinen bu araçlar, broker-satıcılar tarafından doğrudan kendi aralarında genellikle telefonla iletişim kurarak alınıp satılırlar. Bu satıcılar piyasa yapıcılar olarak davranır.

Bir Cevap Yazın