NFT’ler Nereden Alınır?

Cem Yilmaz
nft'ler nereden alınır? op
Bitlo

NFT Nedir?

En basit ifadeyle ifade etmemiz gerekirse NFT’ler dijital sanat eserlerini ve diğer koleksiyonları, blok zincirinde ticareti kolay, türünün tek örneği, doğrulanabilir varlıklara dönüştürür. Dijital sanat eserlerine örnek olarak; fotoğraf, video, müzik gibi örnekleri verebiliriz.

NFT’ler, son dönemlerde oldukça popüler hale gelmiştir. Bu popülerliğe ulaşmasında Christie’nin müzayede evi ve bir dijital sanatçı olan Beeple’ın fotoğraflarından oluşan NFT sanat eserini 69,3 milyon dolara satması büyük bir rol alıyor. NFT’ler bu olaylardan sonra aniden tüm dünyanın dikkatini çekti.

NFT’ler Nereden Alınır?

NFT Nereden Alınır ? NFT alınabilecek en büyük işlemli platformu sizler için derledik. Hep birlikte inceleyelim.

En İyi 10 NFT Pazarı

1.OpenSea

OpenSea, NFT satış platformları arasında lider bir platformdur. OpenSea platformunda her türlü dijital varlık mevcuttur. Siteye kaydolmak ve tekliflere göz atmak ücretsizdir. Ayrıca OpenSea, sanatçıları ve yaratıcıları destekler ve kendi NFT’nizi oluşturmak istiyorsanız kullanımı kolay bir sürece sahiptir. NFT ticareti gerçekleştirilen platformlar arasında OpenSea’yi öne çıkaran en büyük özelliklerden biri de en düşük işlem ücretlerine sahip olmasıdır. NFT dünyasında yerinizi almak için OpenSea, oldukça iyi bir platformdur.

2.Axie Marketplace

Axie Marketplace, Axie Infinity video oyununun çevrimiçi mağazasıdır. Axie Marketplace’te oyuncular, oyun içinde kullanmak üzere NFT’ler olarak tüm araziler ve diğer öğelerin yanı sıra yeni Axie satın alabilirler. Axie Infinity Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiştir. Bu nedenle, çeşitli diğer NFT pazar yerlerinde ve ayrıca Coinbase Global gibi bazı kripto para borsalarında satın alınabilir ve satılabilirler.

3.Larva Labs/Cryptopunks

Larva Labs, Matt Hall ve John Watkinson tarafından kurulmuştur. En çok bilinen bilinen NFT projesi CryptoPunks ile tanınmışlardır.  2017’de ücretsiz olarak dağıttılar ancak bazı NFT’ler zamandan beri milyonlarca dolara satıldı. 

Larva Labs, Autoglyphs gibi başka dijital sanat projelerinin yanı sıra diğer Ethereum blockchain tabanlı uygulama geliştirme projelerine de sahip. Larva Labs CryptoPunks’a özel kendi pazar yerini oluşturmuştur. NFT almak isteyen kullanıcılar, buradan NFT’lerini alıp satabilir.

4.Nba Top Shot Marketplace

Nba Top Shot, Ulusal Basketbol Birliği’nin NFT dünyasıyla ilgili girişimidir. Bu pazarda, dünyanın önde gelen basketbol ligi olan NBA’in koleksiyonluk anlar (video klipler ve önemli maçlar) ve sanat eserleri satın alınabilir. Platform Dapper Labs tarafından oluşturulmuştur. Flow blokzincirini kullanarak inşa etmişlerdir. Top Shot pazar yerinde nft alıp, satmak oldukça kolaydır.

5.Rarible

Rarible, kullanım çeşitliliği açısından OpenSea’ye benzerdir. NFT için başka bir büyük pazardır. Platformda her türlü sanat eseri, video, koleksiyon ve müzik satın alınabilir, satılabilir veya oluşturulabilir. Ancak, OpenSea’den farklı olarak, piyasada satın almak ve satmak için pazar yerinin kendi tokenı olan Rarible’ı kullanmanız gerekir. Rarible Ethereum blokzinciri üzerine inşa edilmiştir.

6.SuperRare

Rarible’a benzer şekilde, SuperRare de dijital içerik sanatçılar için bir pazar yeri inşa ediyor. Site sanat eserleri, videolar ve 3D görüntüler içeriyor. NFT almak isteyenler Ethereum kullanarak sanat eseri satın alabilirler. SuperRare kısa süre önce Ethereum blok zincirine dayanan aynı adı taşıyan kendi tokenını duyurdu. Tokenlar, pazar için yeni yetenekler bulmak için kullanılacaktır.

7.Foundation

Foundation.app, NFT’ler için teklif vermenin basit ve sade bir yolu olarak tasarlandı. Satışlar Ethereum kullanılarak yapılır. Kullanıcılar NFT almak için Ethereum ile ödeme yapıyorlar. Pazar yerinin 2021’in başlarında piyasaya sürülmesinden bu yana 100 milyon dolardan fazla NFT sattı. 

Sanatçılar, Foundation ekibi tarafından platforma davet edilir ve alıcıların satın almaya başlamak için Ethereum ile finanse edilen bir kripto cüzdanına ihtiyacı vardır. Kendi NFT’lerinizi oluşturmaya başlamak için hızlı ve kolay bir yol arıyorsanız, muhtemelen Foundation başlamak için en iyi yer değildir, ancak pazarda basit bir biçimde incelenebilecek çok sayıda sanat eseri vardır.

8.Nifty Gateway

Griffin Cock Foster ve Duncan Cook Foster tarafından kurulmuş bir NFT pazar yeri platformudur. “Nifties” adlı oyunları vardır ve değiştirilemez token anlamına gelen “NFT” kısaltmasından gelmektedir ismi. Nifty Gateway platforma özel dijital sanat koleksiyonlarını üretebilmek için markalar ve sanatçılarla iş birliği yapıyor. Platformda hangi NFT’lerin yayınlanacağına Nifty Gateway karar vermektedir. Sanatçılar, NFT’leri yayınlamadan önce başvuru ve röportaj sürecinden geçmektedirler. Nifty gateway tüm koleksiyonlarında en iyiyi ve birinci sınıf ürün itibarının korunmasını hedeflemektedir.

9.Mintable

Mintable, milyarder Mark Cuban tarafından desteklenen OpenSea’ye benzer bir NFT pazar yeri platformudur. Mintable’de ticaret yapabilmek için Ethereum’a ihtiyaç vardır. Platform, çalışmalarını dijital varlık olarak satmak isteyen yaratıcılar için NFT’lerin basılmasını da destekler.

10.Theta Drop

Theta, internette video ve TV’nin merkezi olmayan dağıtımı için oluşturulmuş bir blokzinciri platformudur. Theta Drop ise 2021 yılında ortaya çıkmıştır. World Poker Tour’un dijital koleksiyonlarıyla ilk kez adını duyurmuştur. World Poker Tour, ThetaTV’yi ilk benimseyenlerden biriydi ve bu platformu içerik akışı için kullanıyor.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
tezos blok zinciri rarible’de

Tezos Blok Zinciri Rarible’de

Sonraki Haber
xrp balinaları toplamaya devam ediyor

XRP Balinaları Toplamaya Devam Ediyor

İlgili Haberler