Nasdaq Borsası BTC ve ETH Endekslerini Sunmaya Başladı

Nasdaq-Borsasi-BTC-ve-ETH-Endekslerini-Sunmaya-Basladi-bitcoin-ethereum-kripto-para-cryptocurrency

Nasdaq Borsası, kripto para (cryptocurrency) birimi piyasasına bağlı iki yeni endeks hakkında gerçek zamanlı bilgi sunmaya başlayacak – Bitcoin ve Ethereum. Her iki endeks de 25 Şubat’tan itibaren borcun mevcut endeks platformuna dahil edilecektir.

BLX ve ELX Endeksleri Birden Fazla Değişim Borsasından Veri Toplama

11 Şubat’ta yayınlanan bir bildiride, Nasdaq, Bitcoin Liquid Index (BLX) ve Ethereum Liquid Index (ELX) “sırasıyla 1 BTC ve 1 ETH’nin fiyatı için USD cinsinden gerçek zamanlı bir spot veya referans oranı sağlayacaktır” dedi.

Açıklamaya göre, BLX ve ELX, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) için tüccarların belirli bir pozisyona girip çıkmalarına yardımcı olan tek bir fiyat noktası sağlamak için birden fazla borsadan veri toplayarak çalışıyor.” Nasdaq, bağımsız denetçiler tarafından, metodolojinin doğrulandığını iddia ediyor.

Borsa, BLX, kripto yatırımcıları arasında en çok başvurulan Bitcoin (BTC) endekslerinden biri ve 2010 yılına kadar hesaplandı. Aynı şekilde, ELX’in 2014 yılına kadar hesaplandığı” belirtti.

Ana Akımın Kriptoyu Kabul Etme Süreci

İki endeks Brave New Coin tarafından yaratıldı. Nasdaq’ın en son hamlesi, Wall Street ve diğer yerlerdeki geleneksel borsa yatırımcılarına kripto para (cryptocurrency) birimini tanımanın ve böylece genel kabul görmeyi tetiklemenin anahtarı olarak görülüyor. Borsa, geçtiğimiz yıl düşen bir piyasada Bitcoin (BTC) vadeli alım satım işlemlerini başlatmak için Bitcoin (BTC) hakkında analitik raporlar yayınlamaktan ve Vaneck ile ortaklık kurmaktan başlayarak borsadaki varlıklara zarar vermeye başladı.

İki yeni endeks, Global Endeks Veri Hizmeti aracılığıyla, Nasdaq Composite, ana endeksi ve Nasdaq 100 de dahil olmak üzere birkaç düzine Nasdaq’ın endeksine katılıyor. Veri hizmeti, üçüncü taraf ortak verileri de dahil olmak üzere tüm Nasdaq endekslerini ve ETF değerleme verilerini birleştiren gerçek zamanlı bir yayındır.

Nasdaq, New York Menkul Kıymetler Borsası’nın arkasında, kapitalizasyon yoluyla dünyanın en büyük ikinci borsa pazarıdır. Toplam piyasa değeri 10 trilyon dolar olan borsada 3.400’den fazla şirket yer alıyor. Kripto para (cryptocurrency) biriminin borsadaki geniş kapsamlı erişimden fayda sağlaması beklenir. Nasdaq’ta ticarete egemen olan kurumsal yatırımcıların kabulü, bazıları tarafından sanal para birimlerinin yaygınlaştırılmasının yanı sıra kabul görmesinin arttırılması yönünde atılmış büyük bir adım olarak görülmektedir.

Bir Cevap Yazın