Malta Blok Zincir (Blockchain) ve ICO Mevzuatının Şekillendirilmesi için Vanuatu Hükümeti’ne Destek Açıklamasında Bulundu

Vanuatu Daily Post gazetesinin 8 Ekim Pazartesi günkü haberine göre, Malta devlet makamları Pasifik adası Vanuatu hükümetine blok zincir düzenlemeleri oluşturma konusunda yardımcı olacak.

Vanuatu Dışişleri Bakanı Ralph Regenvanu’nun Maliye hükümetinden Bakanlar Kurulu’nun talimatı üzerine blok zincir yasası oluşturma konusunda yardım istediğini bildirildi.

Malta Başbakanı Dr. Joseph Muscat ve Parlamento Sekreteri Silvio Schembri ile bir toplantıda konuşan Regenvanu, blok zincir (blockchain) endüstrisi ve İlk Para Teklifleri (ICO) için uygun düzenleyici çerçevelerin benimsenmesinin önemli rolünün altını çizdi.

Daily Post’a göre, Eylül ayı ortasında, Vanuatu Rezerv Bankası (RBV), kripto paraların “Vanuatu’da yasal ihale olarak kabul edilmediğini ve banka tarafından çıkarılmadığını veya düzenlenmediğini” belirten bir uyarı yayınladı.

Açıklamada yerel makamlar arasındaki endişeler dile getirildi. Düzenleyiciler Finansal Satıcı Lisanslarının (FDL) kripto para ve blok zinciri ile ilgili işletmelerin uygun düzenlemeler yapılıncaya kadar askıya almıştır.

Rapora göre, Malta makamları Regenvanu’nun talebine “derhal” cevap verdiler ve Vanuatu Hükümeti’ne blok zincir için uygun mevzuatın geliştirilmesinde yardım teklif ettiler.

Regenvanu ayrıca, blok zincir (blockchain) düzenleme standartlarını oluşturmak için bir “Blockchain Islands Topluluğu” oluşturulmasını önerdi. Vanuatu Daily Post’a göre, Muscat “Bakan’ın tavsiyesini sıcak karşıladı.”

Malta mali makamları Vanuatu’nun mali gözetimine katkıda bulunmaya da isteklidir. Hem Vanuatu öğrencilerine hem de devlet düzenleyicilerine eğitim verilmesinin yanı sıra blok zincirleme yönetmeliğinde genel teknik yardım konularında da destek olacaklarını belirttiler.

Temmuz ayı başlarında, Malta Parlamentosu kripto ve blok zincir (blockchain) endüstrileri için belirlenmiş bir düzenleyici çerçeve ve yasal ortam oluşturan üç tasarıyı onayladı.

Blok zincir (blockchain) endüstrisinin gelişiminin yüksek olmasının yanı sıra, kripto para birimi endüstrisine karşı artan farkındalık ve açıklık sayesinde, ülke, önemli kripto değişim borsaları olan Binance, OKex ve BitPay gibi popüler şirketler sayesinde sıkça ismi zikredilen bir hale gelmiştir.

Geçenlerde Muscat, kriptonun “paranın kaçınılmaz geleceği” olduğunu ve blok zincir sayesinde daha adil ve şeffaf bir toplum yaratılabileceğini söylemişti.

 

Bir Cevap Yazın