Malta “Blok Zincir Adası” Olarak Yakaladığı Başarıyı Yapay Zeka Teknolojisi Geliştirmesiyle Taçlandıracak

malta-blockchain-blok-zincir-ai-yapay-zeka

Malta Hükümeti, Malta Blockchain Zirvesi’nden 1 Kasım Salı günü ulusal yapay zeka (AI) stratejisi geliştirmek için özel görev grubu oluşturulduğunu duyurdu.

Mali Hizmetler, Dijital Ekonomi ve İnovasyon Bakanı Silvio Schembri, Malta’nın en iyi Yapay Zeka (AI) ülkesi olmayı hedeflediğini belirten “Malta.ai” hükümet girişiminin başlatıldığını duyurdu. Ülkenin blok zincir (blockchain) teknolojisi için yaptığı gibi Yapay Zeka (AI) için çok uygun bir düzenleyici ortam geliştireceğini söyledi:

Mali-Hizmetler-Dijital-ekonomi-ve-İnovasyon-Bakanı-Silvio-Schembri
Mali Hizmetler, Dijital Ekonomi ve İnovasyon Bakanı Silvio Schembri
“Malta’yı “Blok Zincir Adası” olarak başarıyla konumlandırdıktan sonra, DLT (dağıtılmış defter teknolojisi) ürün ve hizmetlerini düzenleyen ilk şirket olarak, şimdi Malta’yı dünyanın en iyi 10 ülkesi arasında yapay zeka ile konumlandırmak istiyoruz.”

Hükümet ulusal Yapay Zeka (AI) stratejisi için zaten bir web sitesi başlattı. Malta Blockchain Zirvesi’ndeki resmi açıklamalara göre, Yapay Zeka (AI) projeleri, DLT’yi izleyen aynı kuruluş olan Malta Digital Innovation Authority tarafından izlenecek. Hükümetin hedefleri:

“… Paydaşlarla diyalog kurmak, ulusal bir Yapay Zeka (AI) çerçevesini bilgilendirecek temel konular hakkında farkındalık oluşturmak, etik, uyumlu ve şeffaf bir şekilde faaliyet gösteren Yapay Zeka’yı (AI) göz önünde bulunduran bir politika hakkında danışmak, Malta’yı güçlendirmek için düzenleyici ve mali önlemleri belirlemek. Bu sektördeki yabancı yatırımlar için bir merkez olarak Yapay Zeka’yı (AI) desteklemek için gerekli alt yapıyı oluşturmak.”

Malta.ai, Yapay Zeka (AI) hizmetleri için merkezi olmayan bir pazar yeri olan SingularityNET ile, “Yapay zeka (AI) için yeni düzenleme taslağı hazırlama sürecinde robotlar için vatandaşlık sınavını araştırmak” üzere bir pilot projede işbirliği yapacak.

Hong Kong merkezli Hanson Robotics tarafından üretilen ünlü robot Sophia ile çalışan SingularityNET, kendi AGI kripto parasını çıkardı ve CoinMarketCap’e göre toplam piyasa değeri yaklaşık 33 milyona ulaştı.

Malta, blok zincir (blockchain) ve kripto ile ilgili işler için proaktif ve dostane bir tavırla ün kazandı. Hükümet, bu yılın Şubat ayında ülkeyi DLT’de bir lider haline getirme niyetini açıkladı.

Temmuz ayı başlarında, ülke Parlamentosu, hem kripto para hem de blok endüstrisi için açık bir düzenleyici çerçeve ve yasal ortam oluşturan üç tasarıyı onayladı. Ülke o zamandan beri, Binance, OKex ve BitPay gibi küresel kripto değişim borsaları dahil olmak üzere, kripto ile ilgili girişimler için popüler bir alan haline gelmiştir.

 

Bir Cevap Yazın