Lider Japon Nakliye Hattı Kendi Kripto Para Birimini Tanıtmak Üzere

Nippon-Yusen-K.K-Own-Digital-Currency-Lider-Japon-Nakliye-Hattı-Kendi-Kripto-Para-Birimini-Tanıtmak-uzere

Japon nakliye şirketi Nippon Yusen K.K. (NYK) Bloomberg’in bildirdiğine göre mürettebat üyeleri için kendi kripto para birimi başlatıyor.

1885 yılında kurulan Nippon Yusen, satış açısından Japonya’nın en büyük nakliye hattıdır. 1 Nisan’dan 30 Eylül 2018’e kadar NYK Group’un konsolide gelirleri 915.6 milyar yen (8.1 milyar $) oldu.

Bloomberg’e NYK’nın denizcilerdeki yerel para birimlerine para yönetimi, gönderme ve para dönüştürme sürecini basitleştirmek için mürettebat üyeleri için kendi kripto para birimini getirdiğini bildirdi. Para birimi, değerde ciddi dalgalanmalardan kaçınmak için ABD dolarına bağlı olacak.

NYK’nın kripto para biriminin blok zincir (blockchain) teknolojisini kullanıp kullanamayacağı veya bir kripto para birimi biçiminde olup olmayacağı henüz belli değil.

Anonim kaynaklara göre NYK, para biriminin yerel para birimine dönüştürülmesini sağlamak için bankalar ve yazılım geliştirme şirketleri ile çalışıyor. Şirketin, gemi telekomünikasyon teknolojilerini kullanarak başarılı testler gerçekleştirdiği bildirildi ve şu anda teknoloji için bir patent arıyor.

NYK, 2019’un ilk yarısında kripto para birimini tanıtacakken, inisiyatif akıllı telefon kullanımını öngörüyor. Şirket, kendi işçilerine ödemekle birlikte, parayı diğer nakliye operatörlerine de sunmaya çalışıyor.

Dünyanın her yerindeki liman ve nakliye yetkilileri blok zincirleme teknolojisinin potansiyelini zaten benimsemişlerdir. Bu ayın başlarında, dokuz büyük terminal operatörü ve nakliye şirketi, dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) temelinde açık bir dijital platform başlatmak için bir Mutabakat Zaptı imzaladılar.

Yeni platformun “göndericilerin tehlikeli mal belgelerini dijitalleştirmelerine ve düzenlemelerine ve onay sürecini kolaylaştırmak için ilgili taraflarla otomatik olarak bağlantı kurmasına izin vereceği” bildiriliyor.

Ekim ayında Avrupa’nın en büyük limanı olan Rotterdam Limanı, Hollanda’nın önde gelen bankası ABN AMRO ve Samsung’un BT yan kuruluşu ile nakliye için blok zinciri (blockchain) test etti. Blok zincir (blockchain) denemesinin üyeleri, teknolojinin nakliye süresini azaltmaya ve finansal işlemlerini basitleştirmeye yardımcı olacağını düşünüyor.

 

Bir Cevap Yazın