Latin Amerika Ülkesi Panama, 2 Kripto Yasasını Tartışıyor!

Gülcan Uyanıker
latin amerika ülkesi panama, 2 kripto yasasını tartışıyor!
Bitlo

Vergi cenneti olarak bilinen bir Latin Amerika ülkesi olan Panama’da, kripto odaklı bazı yasalar üzerinde resmi müzakereler başladı. Ülkeden gelen haberler, 22 Şubat 2022 tarihi itibarıyla mecliste iki kripto para yasasının görüşülmeye başlandığını bildirildi.

Ülkenin Ulusal Meclisi bünyesinde yer alan Panama Ticaret ve Ekonomi Komisyonu üyeleri, yerel saatle 14:00’te başlayan toplantıyla iki kripto para yasasını gündemine aldı. İlk görüşmenin iki kanunun birleştirilip birleştirilmeyeceği konusunda olduğu, daha sonra konunun daha üst bir makam olan Millet Meclisi’ne götürüleceği belirtildi. Tasarıları takdim eden iki milletvekili, diğer milletvekilleri konuyla ilgili sorular sorarak bilgi aldı.

Kripto para yasasının ilki, Ağustos ayında milletvekili Cenobia Vargas tarafından önerildi. Bu yasa tasarısında Bitcoin, Ethereum, Tether, Elrond ve ismi pek duyulmayan tartışmalı bir token olan 7UT adlı bir tokenin düzenlenmesi önerildi. Vargas’ın yasasında bu kripto para birimleri dışında NFT’ler ve Blockchain teknolojisi ile ilgili bazı düzenlemeler de yer alıyor.

Başka bir milletvekili Gabriel Silva tarafından sunulan ikinci ay yasası, Bitcoin ve Ethereum’a odaklanıyor. Bu yasa ülkenin dijital ekonomiye geçişini, kripto varlıklarını ve internet teknolojisinin gelişimini gerektiren düzenlemeleri içeriyor.

Parlamentodaki bu toplantılar ülkedeki kripto para yasaları için büyük önem taşısa da kuralların resmen yasalaşması için birkaç önemli adımın daha atılması gerekiyor.

Komite, yasa tasarılarını bir sonraki aşamaya geçirmeyi oybirliğiyle kabul ederse, yasa tasarıları ikinci bir görüşme için Millet Meclisi’ne gidecek. Orada, üyelerin çoğunluğunun tasarının oylamaya sunulup sunulmayacağını onaylaması gerekecek. Burada “evet” oyu çıkması halinde nihai merci Panama cumhurbaşkanının onayı veya veto kararı olacaktır.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
yıldız teknik üniversitesi metaverse kursuna i̇lgi çığ gibi büyüdü! kontenjanlar doldu

Yıldız Teknik Üniversitesi Metaverse Kursuna İlgi Çığ Gibi Büyüdü! Kontenjanlar Doldu

Sonraki Haber
brezilya'daki kripto yasası oylamaya sunuluyor rr 1

Brezilya’daki Kripto Yasası Oylamaya Sunuluyor

İlgili Haberler